Championship, Κόβεντρι - Λούτον 1-1 (5-6 στα πέναλτι): Επιστροφή μετά από 31 χρόνια στην Premier League

Η Λούτον «λύγισε» την Κόβεντρι στη διαδικασία των πέναλτι και κέρδισε τα... 195 εκατομμύρια ευρώ και την επιστροφή της στα σαλόνια του αγγλικού ποδοσφαίρου  - Κατέρρευσε ο αρχηγός της Λούτον  Τόμ Λόκιερ αλλά είχε τις αισθήσεις του

LUTON
Η Λούτον επέστρεψε την Premier League για πρώτη φορά έπειτα από 31 χρόνια, καθώς επικράτησε της Κόβεντρι με 6-5 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) στο μπαράζ ανόδου που διεξήχθη στο «Γουέμπλεϊ» και πήρε το «χρυσό» εισιτήριο για τα «σαλόνια» του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csxamyq2puvd)

Στο πιο «ακριβό» ματς του... πλανήτη, αξίας 195 εκατ. ευρώ (όσα εισπράττει ο νικητής την επόμενη τριετία από τηλεοπτικά δικαιώματα και χορηγίες) η Λούτον ήταν πολύ πιο αποτελεσματική στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, καθώς έξι παίκτες της ευστόχησαν από την άσπρη βούλα, ενώ ο Νταμπό της Κόβεντρι αποδείχθηκε μοιραίος σουτάροντας πάνω απ’ τα δοκάρια στο 6ο πέναλτι των «γαλάζιων».

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csxaf9zdggop)

Η Λούτον «έχασε» μόλις στο 8ο λεπτό τον αρχηγό της Τόμ Λόκιερ, ο οποίος «κατέρρευσε» στον αγωνιστικό χώρο κι αποχώρησε από το γήπεδο με φορείο, αλλά έχοντας τις αισθήσεις του, δίνοντας τη θέση του στον Μπερκ.

Παρόλα αυτά ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, με τον «κεραυνό» του Κλαρκ στο 23’ έπειτα από τρομερή ενέργεια κι ασίστ του Αντεμπάγιο.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csx8ho1p4cxt)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csx72c4hueox)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κόβεντρι ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, ισοφάρισε στο 66’ με τον Χάμερ, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε ένα δεύτερο γκολ. Το ματς πήγε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να δείχνουν εξουθενωμένες και συμβιβασμένες με την ιδέα της διαδικασίας των πέναλτι. Εκεί, όπου η Λούτον έκανε το απόλυτο και πήρε το δρόμο της επιστροφής στην Premier League, στέλνοντας στα ουράνια τους οπαδούς της που κατέκλυσαν το μισό «Γουέμπλεϊ».

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csx7hl94wv61)