Προκριματικά Euro 2024, Πορτογαλία - Λιχτενστάιν 4-0: Πρεμιέρα με το δεξί με μαγικό Ρονάλντο

Δύο γκολ ο Ρονάλντο που έφτασε στις 197 συμμετοχές και σκόραρε για 20η χρονιά με την Πορτογαλία - Η Δανία 3-1 την Φιλανδία

RONA
Σε μια βραδιά δική του από την αρχή μέχρι το τέλος, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραψε ιστορία και πρωταγωνίστησε στην εντός έδρας νίκη της Πορτογαλίας κόντρα στο Λίχτενσταϊν με 4-0.

Ο CR7 έφτασε τις 197 εμφανίσεις με το εθνόσημο κι έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών σε επίπεδο εθνικών ομάδων και το... γιόρτασε με δύο γκολ που έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο θετικό ντεμπούτο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ.

Φυσικά, οι Ίβηρες είχαν εξ αρχής το πάνω χέρι στο ματς με τη διαφορά ποιότητας να είναι... χαοτική. Ο Κανσέλο άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 47' έκανε το 2-0 με όμορφο πλασέ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο από την άσπρη βούλα νίκησε τον Μπούχελ ενώ στο 63ο λεπτό «κεραυνοβόλησε» με δυνατή απευθείας εκτέλεση, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Εμφατική τριάρα της Βοσνίας στην Ισλανδία του Μάγκνουσον
Με το... δεξί ξεκίνησε στον όμιλο και η Βοσνία Ερζεγοβίνη, η οποία επιβλήθηκε με 3-0 της Ισλανδίας του Χορντούρ Μάγκνουσον. Βασικός και για 90 λεπτά αγωνίστηκε ο στόπερ του Παναθηναϊκού, με τον αμυντικό του ΟΦΗ, Γκούντμουντουρ Θοράρινσον, να μένει στον πάγκο. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ράντε Κρούνιτς που με δύο γκολ στο 8' και το 40' έβαλε τα θεμέλια της νίκης. Ο Ντέντιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 63ο λεπτό.

Πήρε τον βαθμό το Λουξεμβούργο
Το μαχητικό Λουξεμβούργο στάθηκε όρθιο στη Σλοβακία και απέσπασε τον βαθμό, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να έρχονται ισόπαλες με 0-0. Σχετικά ανώτερη η ομάδα του Καλτσόνα που θα μπορούσε να έχει φτάσει στο τρίποντο.

Με το «δεξί» η Βόρεια Μακεδονία

Στον όμιλο της Ιταλίας και της Αγγλίας η Βόρεια Μακεδονία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με τρίποντο, καθώς επικράτησε με 2-1 της Μάλτας, εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από την και τελικά προηγήθηκαν στο 66', με τον Ελμάς μετά από ασίστ του Μιόβσκι. Έξι λεπτά μετά το πρώτο γκολ η Βόρεια Μακεδονία χτύπησε ξανά στο 72' με τον Μπαρντί. Στο 86' ο Γιανίκ μείωσε σε 2-1 καιο έβαλε φωτιά στο ματς. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν για περίπου έξι λεπτά με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Τοβέρ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Νίκη για τη Σλοβενία του Βέρμπιτς

Στο πρώτο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2024 η Σλοβενία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της νικηφόρα, καθώς επικράτησε με 2-1 στο Καζακστάν με ανατροπή. Βασικός, αναντικατάστατος και δημιουργός του πρώτου γκολ ο Άνταμ Τσέριν, έπαιξε για 70 λεπτά ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς, εκτός αποστολής έμεινε ο Αντράτζ Σπόραρ.

Το πρώτο μέρος η Σλοβενία να έχει την κατοχή αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την πρώτη τους τελική προς τον στόχο. Στο 24' ο Βορογκόβσκι έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σαμορόντοβ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα σε πρώτο χρόνο την μπάλα στα δοκάρι και σε δεύτερο στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορο γκολ στο δεύτερο μέρος. Στο 47' ο Άνταμ Τσέριν εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπρέκαλο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Ο χαφ του Παναθηναϊκού μετράει 17 εμφανίσεις με την εθνική του ομάδα, δυο γκολ και αυτή ήταν η δεύτερη ασίστ του αλλά η πρώτη σε επίσημο παιχνίδι. Η Σλοβενία ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος και ανέτρεψε το παιχνίδι στο 78'. Ο Στογιάνοβιτς έβγαλε την βαθιά μπαλιά, ο Βιπότνικ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και εκτέλεσε για το τελικό 1-2.

Στο Σαν Μαρίνο η Βόρεια Ιρλανδία επικράτησε με 2-0 με ευκολία. Ο Τσαρλς «καθάρισε» το ματς με δυο γκολ στο 24' και στο 55'.

Στην Κοπεγχάγη, η Δανία με πρωταγωνιστή τον Χόιγιουντ επικράτησε με 3-1 της Φινλανδίας. Ο 20χρονος επιθετικός της Αταλάντα «έλαμψε», καθώς έκανε χατ τρικ στην τρίτη του συμμετοχή με το εθνόσημο και πρώτη ως βασικός (21', 82', 90'+3'). Για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 53΄ο Άντμαν μετά από ασίστ του Πούκι.

Καζακστάν - Σλοβενία 1-2

Δανία - Φινλανδία 3-1

Σαν Μαρίνο - Βόρεια Ιρλανδία 0-2