Bundesliga: Ο Ρόις «έπιασε» τον Τσορκ στην κορυφή των σκόρερ της Ντόρτμουντ - Δείτε βίντεο

Ο 34χρονος μεσοεπιθετικός έφτασε πλέον τα 159 τέρματα με τη φανέλα των «κίτρινων»

Collage_Maker-04-Mar-2023-02-17-AM-5157
Η Ντόρτμουντ πήρε το ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga, επικρατώντας με 2-1 της Λειψίας το βράδυ της Παρασκευής (3/3), έφτασε τις 8 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και τις 10 σε όλες τις διοργανώσεις τον τελευταίο ενάμισι μήνα, όμως αυτός που... έκλεψε την παράσταση, δεν ήταν άλλος απ' τον αρχηγό της, Μάρκο Ρόις.

Ο «γερόλυκος» μεσοεπιθετικός, άνοιξε το σκορ και το δρόμο προς τη νίκη των Βεστφαλών, με εύστοχο πέναλτι στο 21ο λεπτό, σε ένα ιστορικό γκολ για τη γερμανική ομάδα και τον ίδιο. Κι αυτό διότι έφτασε πλέον τα 159 τέρματα με τη φανέλα της Ντόρτμουντ και ισοφάρισε τον Μίκαελ Τσορκ στην κορυφή των σκόρερ του συλλόγου, έχοντας την ευκαιρία να τον προσπεράσει στα επόμενα ματς και να γίνει ο αρχί-σκόρερ των «κίτρινων».

Ο 34χρονος Ρόις έχει φτάσει φέτος τα 6 γκολ και τις 7 ασίστ σε 19 επίσημους αγώνες με την Ντόρτμουντ σε όλες τις διοργανώσεις.

BVB Makes It 10/10 | Borussia Dortmund - RB Leipzig 2-1 | Highlights| MD 23 – Bundesliga 22/23

Τραγωδία στα Τέμπη: Σε τροχιά σύγκρουσης επί 16 λεπτά τα δύο τρένα - Γιατί ο σταθμάρχης δεν κατάλαβε ποτέ το λάθος του

Daily Mail: Δολοφονήθηκε επιστήμονας που σχεδίασε το ρωσικό εμβόλιο για τον κορωνοϊό

Τραγωδία στα Τέμπη: Αποκαλυπτικό έγγραφο για τα τρένα - Εγκατέστησαν ραδιοεπικοινωνία μεταξύ συρμών και σταθμών, αλλά... δεν λειτουργεί