Bundesliga, Ντόρτμουντ-Λειψία 2-1: Νίκη και στο +3 από την Μπάγερν Μονάχου

Έγραψε ιστορία ο Μάρκο Ρόις, αφού έγινε ο πρώτος σκόρερ της Ντόρτμουντ

26887970
Η Λειψία αποτελούσε μια ακόμα δοκιμασία που... απειλούσε να δώσει τέλος στο νικηφόρο σερί!

Η Ντόρτμουντ ωστόσο όχι μόνο δεν επέτρεψε το φινάλε στα θετικά αποτελέσματα, αλλά έδωσε και συνέχεια στις διαδοχικές νίκες που έφτασαν αισίως τις οκτώ στη Bundesliga. Και μεγάλο μερίδιο ανήκει στον πρώτο σκόρερ (πλέον) του συλλόγου, Μάρκο Ρόις, που άνοιξε το δρόμο της νίκης (2-1) με ιστορικό γκολ, στέλνοντας τους Βεστφαλούς μόνους πρώτους στη βαθμολογία και στο +3 με ματς περισσότερο από τη Μπάγερν.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Από την αρχή του αγώνα η Ντόρτμουντ φάνηκε πιο ζωηρή και βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα στο 13΄ με τον Μπραντ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι έπειτα από εξέταση και στο VAR. Οι Βεστφαλοί τελικά έπρεπε να κάνουν υπομονή οκτώ λεπτών για να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ρόις εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έπιασε τον Μίχαελ Τσορκ στην κορυφή των μεγαλύτερων σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου με 159 γκολ!

Ο δρόμος της νίκης είχε πλέον ανοίξει, με τον Τσαν στο 39΄να αιφνιδιάζει τον αντίπαλο γκολκίπερ με μακρινό σουτ για να χαλυβδώσει το προβάδισμα και να γράψει το 2-0. Στο 74΄ωστόσο ο Φόρσμπεργκ μείωσε με προβολή για τη Λειψία και μετέτρεψε σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά. Στις καθυστερήσεις μάλιστα οι Ταύροι βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Βέρνερ εκτέλεσε από ιδανική θέση αλλά ο Σλότερμπεκ έδιωξε με τον ώμο προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.