Κύπελλο μπάσκετ, ΑΕΚ - Περιστέρι Bwin 65-77: Στον τελικό η αρμάδα του Σπανούλη!

Το Περιστέρι Bwin απέκλεισε την ΑΕΚ και θα παίξει με Ολυμπιακό ή Παναθηναϊκό στον τελικό της Κυριακής που θα είναι και ο πρώτος της ιστορίας του στο Κύπελλο - Φοβερός ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 33 πόντους

5810826
Ιστορία έγραψε το Περιστέρι Bwin του Βασίλη Σπανούλη!

Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε 77-65 της ΑΕΚ στον 1ο ημιτελικό του Final-8 του Κυπέλλου που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης και θα διεκδικήσει την Κυριακή (19:15) την κούπα από τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqltl80kl5kx)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqltejeb1ez5)

Ο αγώνας
Ο ημιτελικός ήταν ντερμπάρα για 35 λεπτά με την ΑΕΚ να αγωνίζεται χωρίς τον Μίτσελ ενώ έχασε κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου τους Στρέλνιεκς (προσαγωγός) και Γουίλιαμς (διάστρεμμα). Η ομάδα του Σπανούλη έμεινε ψύχραιμη, ανέβασε το επίπεδο πίεσης στην άμυνά της και με μεγάλα σουτ του Φρανσίσκο πήρε τη σπουδαία αυτή νίκη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqlsww5i4ept)

Ο ημιτελικός ξεκίνησε εντυπωσιακά με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ στην μπροστινή πλευρά του παρκέ. Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστές τους Φλιώνη και Γιάνκοβιτς έβρισκε λύσεις, όμως κάτι αντίστοιχο συνέβαινε και με τους Ντένμον και Φρανσίσκο για το Περιστέρι (15-21, 7’). Η άμυνα ζώνης match up την οποία επέλεξε ο Καντζούρης δημιούργησε προβλήματα στους παίκτες του Σπανούλη και έτσι το εναρκτήριο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-24.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqltcyvjn38x)

Ο Μάιλς ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 29-27 (14’). Η ΑΕΚ έπαιζε με μεγαλύτερη ενέργεια, η άμυνα χώρου συνέχιζε να δημιουργεί εμπόδια στο Περιστέρι και έτσι παρέμεινε με το προβάδισμα στο σκορ στην ανάπαυλα (39-34).

5810827
5810831

Η ομάδα του Σπανούλη μπήκε με κάπως μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τρίτο δεκάλεπτο και με 10 πόντους του Φρανσίσκο προηγήθηκε 39-44 (23’). Το Περιστέρι είχε ανεβάσει την πίεση στην αμυντική του λειτουργία, η ΑΕΚ δυσκολευόταν να βρει σκορ και χρειαζόταν κάτι να αλλάξει την εικόνα. Μάιλς και Γιάνκοβιτς βγήκαν μπροστά, από τα χέρια τους ακολούθησε ένα 7-0 σερί και το προβάδισμα άλλαξε ξανά (48-44, 26’). Το παιχνίδι εξελισσόταν σε μεγάλο ντέρμπι αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής (53-53, 29’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqlssn4eyiux)

Η ΑΕΚ βρήκε προβάδισμα 5 πόντων νωρίς στην τελευταία περίοδο (58-53, 33’) και πρόσθεσε πίεση και άγχος στον αντίπαλο. Από την άλλη ο τραυματισμός του Γουίλιαμς της είχε αφαιρέσει μία πιθανή λύση στην παραγωγική διαδικασία κι έτσι το ματς μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία (59-59). Οι λεπτομέρειες θα έκαναν τη διαφορά και το τρίποντο του Φρανσίσκο από τα 8 μέτρα ήταν τέτοια μετατρέποντας το σκορ σε 62-67 (37’). Η ΑΕΚ έμεινε από δυνάμεις και ψυχολογία με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +14 (62-76) λίγο πριν το φινάλε.

«Παρών» από βασίλισσα Σοφία και Άδωνι στο μνημόσυνο για τον τέως βασιλιά Κωνσταντίνο

Ανάλυση Bloomberg: Ο Πούτιν θα ευχόταν να είχε διαβάσει Ηρόδοτο πριν εισβάλει στην Ουκρανία

Σεισμός Τουρκία: Έτρωγαν έντομα και χώμα οι 3 που βγήκαν ζωντανοί από τα ερείπια μετά από 296 ώρες