Εθνική Ουρουγουάης: «Καμπάνες» 4 αγωνιστικών σε Μουσλέρα, Χιμένεθ, από μία σε Γοδίν και Καβάνι

Οι παίκτες της Ουρουγουάης επιτέθηκαν φραστικά στον διαιτητή μετά τον αγώνα με την Γκάνα στο Μουντιάλ του Κατάρ

26540915
Οι Φερνάντο Μουσλέρα και Χοσέ Μαρία Χιμένεθ της Ουρουγουάης τιμωρήθηκαν απ’ τη FIFA με αποκλεισμό τεσσάρων αγώνων την Παρασκευή (27/1), ενώ οι Ντιέγο Γοδίν και Έντινσον Καβάνι τιμωρήθηκαν για ένα παιχνίδι ο καθένας, λόγω της συμπεριφοράς τους εναντίον του διαιτητή του αγώνα της Ουρουγουάης με την Γκάνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Η FIFA κίνησε διαδικασίες εναντίον των παικτών που είχαν επιθετική συμπεριφορά εναντίον του διαιτητή, μετά τον αποκλεισμό τους απ’ το τουρνουά στο Κατάρ, παρά το γεγονός ότι νίκησαν την Γκάνα με 2-0, στις 2 Δεκεμβρίου στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-corhyussv02x)

Ο Γερμανός διαιτητής, Ντάνιελ Σίμπερτ, αποφάσισε να μην υποδείξει πέναλτι στα μαρκαρίσματα που δέχθηκαν ο Ντάρβιν Νούνεθ στο πρώτο ημίχρονο και ο Καβάνι στα τελευταία λεπτά, με τον επιθετικό Λουίς Σουάρες να υποστηρίζει μετά τον αγώνα ότι η FIFA ήταν «εναντίον της Ουρουγουάης».

Σύμφωνα με την απόφαση της παγκόσμιας ποδοσφαιρικής συνομοσπονδίας, οι παίκτες θα πρέπει επίσης να εκτελέσουν κοινωφελή εργασία που σχετίζεται με το ποδόσφαιρο, ενώ θα πληρώσουν πρόστιμα έως 20.000 ελβετικά φράγκα.

Στην ομοσπονδία της Ουρουγουάης επιβλήθηκε πρόστιμο 50.000 ελβετικών φράγκων για τη συμπεριφορά των οπαδών και των μελών της ομάδας της, όπως ανακοίνωσε η FIFA, ενώ θα κλείσει ένα μέρος των κερκίδων του γηπέδου της στον επόμενο αγώνα που θα δώσει ως γηπεδούχος.