Euroleague, Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε 88-94 (Παράταση): Η πιο άδικη ήττα

Ο ΠΑΟ έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να νικήσει τη Φενέρ, αλλά δύο σοβαρά διαιτητικά λάθη (μη καταλογισμός φάουλ στα 5'' και παράβαση του Γκούντουριτς να πατάει γραμμή) έστειλαν το ματς στην παράταση όπου ο Χέιζ έριξε τη χαριστική βολή στους «πράσινους»

5776356
Η ακεφιά που υπήρχε στην εξέδρα μετά τις συνεχόμενες άσχημες εμφανίσεις της ομάδας λειτούργησε αρνητικά στον Παναθηναϊκό ώστε να μπει νωθρά στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα ψάχνοντας τα πατήματά του στο ματς. Αυτό αποτυπώθηκε από τα συνεχόμενα λάθη στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς με αποτέλεσμα να πετούν στα σκουπίδια τα καλά ποσοστά που είχαν στα σουτ εντός παιδιάς

Ακόμα και έτσι προηγήθηκε με 19-16 λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο δεκάλεπτο (19-18). Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν μετρήσει 4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 6-3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 λάθη. Την ίδια ώρα η Φενέρ είχε 6/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα, όπως επίσης 3-3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα που ήταν και το «κλειδί» για να μην «ανοίξει» τη διαφορά ο Παναθηναϊκός, 7 ασίστ και 3 λάθη.

Τα παιδαριώδη λάθη συνεχίστηκαν και στην 2η περίοδο και παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 22-18 ύστερα από τρίποντο του Πονίτκα, η Φενέρμπαχτσε πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 9-2 και βρέθηκε στο +5 (24-29), διαφορά που έμεινε έως και το 16' (29-34). Έκτοτε ο Ντουέιν Μπέικον πήρε... μπροστά (σ.σ. είχε στο α' μέρος 11 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/5 βολές), η άμυνα βελτιώθηκε και ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε δικό του επιμέρους σκορ 10-2 για το 39-36 του ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισό του αγώνα, οι «πράσινοι» έγραψαν στην στατιστική τους 10/19 δίποντα, 4/9 τρίποντα αλλά και μόλις 7/13 βολές, ενώ είχαν επίσης 10-10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 11 λάθη. Στον αντίποδα, η Φενέρμπαχτσε (Μότλεϊ 7π., Καλάθης 7π.) είχε μετρήσει 11/17 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 2/3 βολές, 7-4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα και 9 λάθη.

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα επτά πόντων (43-36) ύστερα από ένα γκολ φάουλ του Μπέικον την οποία και διατηρούσε έως και το 25' (49-42). Όμως η Φενέρ απάντησε άμεσα και με σερί 7-0 έφερε το ματς στα ίσια (49-49). Και πάλι η ελληνική ομάδα έδειξε αντίδραση με 2/2 τρίποντα από Γουίλιαμς και Λι για το 55-49 δείχνοντας να είναι σε καλή βραδιά. Μάλιστα η 3η περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» να έχει την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ (59-51) και αυτό χάρη στις εξαιρετικές άμυνες που έβγαλε στο τελευταίο -κυρίως- τρίλεπτο του 3ου δεκαλέπτου. Η Φενέρ έπαιζε πολύ με τον Χέιζ στην επίθεση (13π., έως το 30') ενώ από τον Παναθηναϊκό, οι Μπέικον, Γκουντάιτις, Γουόλτερς και Γουίλιαμς είχαν ξεχωρίσει.

Αν και ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε στα επιθετικά ριμπάουντ, δεν είχε την ίδια ευστοχία προκειμένου να εκμεταλλευτεί τις δεύτερες ευκαιρίες που του δίνονταν στο ματς. Γι' αυτόν τον λόγο η Φενέρμπαχτσε μπόρεσε να πλησιάσει στον πόντο (63-62) λίγο πριν από το πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου και να ανεβάσει την αδρεναλίνη στο ΟΑΚΑ. Ακολούθησε ένα 5-0 σερί του Παναθηναϊκού με Λι και Μπέικον για το 68-62 στο 36' το οποίο και έδινε ψυχολογία ενόψει της τελευταίας στροφής του ματς.

Όμως η Φενέρ βρήκε μεγάλα σουτ με τους Έντουαρντς, Μπούκερ και Καλάθη και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (74-73) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Στο 1:35 ο Γκουντάιτις με 2/2 βολές έγραψε το 76-73 για τον Παναθηναϊκό ενώ ο Καλάθης αστόχησε στο 1:12 σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Λι αστόχησε σε τρίποντο, ο Πονίτκα ανανέωσε την επίθεση, ενώ ο ίδιος ο Πολωνός με φόλοου στα 34'' έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (78-73) πριν από το τέλος. Ο Έντουαρντς με γρήγορο καλάθι μείωσε σε 78-75 ενώ οι «πράσινοι» έκαναν παιδαριώδης λάθος και χάρισαν τη μπάλα στην επαναφορά του Λι όπου ο Γκούντουριτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 78-78. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ο Παναθηναϊκός είχε διπλή ευκαιρία να κερδίσει το ματς αλλά ούτε το σουτ του Μπέικον βρήκε στόχο, αλλά ούτε και αυτό του Πονίτκα. Βέβαια είχε προηγηθεί και πεντακάθαρο φάουλ του Μπούκερ στον Μπέικον στα 5'' πριν από το τέλος το οποίο οι διαιτητές δεν έδωσαν ποτέ.

Στο έτξρα πεντάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, σ' ένα ματς για... πολύ γερά νεύρα. Στο 1:43 ο Χέιζ με καλάθι έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στη Φενέρμπαχτσε για το 85-87, ενώ ακολούθησε άστοχη επίθεση από τον Ντέρικ Γουίλιαμς. Ο Χέιζ συνέχισε το βιολί του και με τρίποντο έγραψε το 85-90 πριν ακολουθήσει floater του Γουόλτερς για το 87-90. Ξανά ο Χέιζ έγραψε το 87-92 στα 32'' και κάπου εκεί έπεσαν οι τίτλοι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78 (κ.δ.), 88-94 (παρ.)

Κορωπί: Αποφυλακίζεται η γυναίκα που είχε σκοτώσει τη σύζυγο του εραστή της

Ελλείψεις φαρμάκων - ΕΟΦ: Η λίστα τις εναλλακτικές για τα σκευάσματα ανά θεραπευτική κατηγορία

Μιμή Ντενίση: «Tα κάνω όλα μόνη μου και σας πέφτω παράξενη»