Basketball Champions League, Ρίτας Βίλνιους-ΠΑΟΚ 85-62: Παράδοση στη Λιθουανία

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Λιθουανία με απουσίες και ηττήθηκε από τη Ρίτας Βίλνιους με 85-62 στο Play-In του Basketball Champions League

5756139
Το έργο του ΠΑΟΚ κόντρα στη Ρίτας Βίλνιους ήταν ευθύς εξαρχής δύσκολο, με δεδομένο ότι ο «Δικέφαλος» ταξίδεψε στη Λιθουανία για το Game 1 των Play-In του Basketball Champions League δίχως τους Νέιτ Ρένφρο, Γιώργο Καμπερίδη και Διαμαντή Σλαφτσάκη, με τον Άρη Λυκογιάννη να έχει περιορισμένο rotation.

Οι Λιθουανοί άνοιξαν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 85-62 και σημειώνοντας τη μια από τις δυο νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στο Top-16 του BCL.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpit4zbgp975)

Ο αγώνας
Η Ρίτας Βίλνιους βρήκε ρυθμό στην επίθεση κόντρα στον ΠΑΟΚ, σούταρε 7/11 δίποντα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-16, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στον «Δικέφαλο» που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/6 τρίπ.) και στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τζέιλεν Ράιλι (8π.).

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 25-23 με τον Νίκο Τσιακμά ωστόσο η Ρίτας Βίλνιους εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με το τρίποντο του Έλβαρ Φρίντρικσον (36-25, 17').

Μάλιστα οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-32, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση το δίδυμο των Φόστερ - Φρίντρικσον και κατεβάζοντας 10 επιθετικά ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή, οι «ασπρόμαυροι» τα... έσπασαν πίσω από τα 6μ.75 στο πρώτο ημίχρονο (2/12 τρίπ.) με αποτέλεσμα να παραδοθούν στον ρυθμό της Ρίτας Βίλνιους.

Η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις και ο Μαργκίρις Νορμάντας ευστόχησε σε τρίποντο για το +20, κάνοντας το 60-40 στο 27'. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Λιθουανοί διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας κι εν τέλει, έφτασαν στη νίκη με 85-62, ανοίγοντας λογαριασμό στη σειορά με τον ΠΑΟΚ και κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση και τη συμμετοχή στο Top-16 του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ρίτας Βίλνιους έχτισε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (36-25, 17'), την οποία διατήρησε ως το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο κι έτσι οι Λιθουανοί έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Ο MVP: Ο Μαρτίνας Εκόντας τελείωσε το ματς με 11 πόντους (1/2 βολ., 5/5 δίπ.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα σε 20:32.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γιανίκ Φράνκε έμεινε στα 2/12 σουτ εντός πεδιάς (2/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα) και έκανε 4 λάθη.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Μάρκους Φόστερ είχε 14 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ για τη Ρίτας Βίλνιους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη μολονότι έκαναν 18 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο στη Λιθουανία απέναντι στη Ρίτας Βίλνιους που έφτασε εύκολα στη νίκη και το 1-0 στο Play-In του BCL.

Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 1-0
Game 1: Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 85-62
Game 2: ΠΑΟΚ - Ρίτας Βίλνιους 11/1, 19:30
Game 3: Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 17/1, 19:30 (αν χρειαστεί)
- Η σειρά είναι best-of-three. Η πρόκριση στους «16» του BCL κρίνεται στις δυο νίκες. Το Top-16 θα έχει και πάλι ομίλους των τεσσάρων ομάδων (έξι αγώνες)

Βέροια: «Δεν σκότωσα το παιδί μου, μπουσούλησε και έπεσε στο νερό», ισχυρίστηκε η 29χρονη μητέρα

«Μόνος μου γονάτισα, η φωτιά ήταν καλαμπούρι», λέει ο 35χρονος Ρομά από την Πάτρα

Κίνα: Για πρώτη φορά η κυβέρνηση Σι παραδέχεται ότι ο αριθμός θανάτων και κρουσμάτων Covid είναι τεράστιος