Eurobasket 2022, Σλοβενία - Λιθουανία 92-85: Ματσάρα στην Κολωνία

Οι πρωταθλητές Ευρώπης κέρδισαν το μεγάλο ντέρμπι του Β' ομίλου κόντρα στη Λιθουανία - Τον αγώνα παρακολούθησε ο Τζέισον Κιντ

26129983
Ναι, γι' αυτό περίμενε όλος ο κόσμος το Eurobasket και ειδικότερα τα ματς στον όμιλο του... θανάτου!

Σλοβενία και Λιθουανία έδωσαν πραγματικό ρεσιτάλ και παρέδωσαν μαθήματα μπάσκετ στην Κολωνία. Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα! Σερί, εναλλαγές στο σκορ, ένταση, θέαμα και μπάσκετ υψηλού επιπέδου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml8ckkwazdl)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml7xii0koa1)

Η Σλοβενία ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και αυτό χάρη στην ευστοχία της έξω από τα 6.75 μέτρα. Η ομάδα του Σέκουλιτς μέτρησε 5/7 τρίποντα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κάπως έτσι μπόρεσε να προηγηθεί με 17-11 ελέγχοντας πλήρως το ματς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml85up5xok1)

Μπλάζιτς και Πρέπελιτς ήταν οι κύριοι εκφραστές των μακρινών σουτ, την ώρα που οι Λιθουανοί περνούσαν συνέχεια την μπάλα στο «ζωγραφιστό» και δη σε Βαλαντσιούνας και Σαμπόνις. Κάπως έτσι κατάφεραν να ισορροπήσουν σε πρώτη φάση το παιχνίδι και να ισοφαρίσουν σε 27-27 στο δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα, η Λιθουανία είχε 11/18 εντός παιδιάς με 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ οι Σλοβένοι είχαν αντίστοιχα 10/19 σουτ (σ.σ. εκ των οποίων 6/10 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml7r9iuqvd5)

Η επιθετική άνοδος των Γκόραν Ντράγκιτς και Μάικ Τόμπεϊ έφεραν για πρώτη φορά τη Σλοβενία στο +7 (41-34) και αυτό χάρη στην πρόθεσή τους να κλέψουν μπάλες και να βρουν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον. Αν μη τι άλλο το ματς ήταν κάτι παραπάνω από «χορταστικό» στο πρώτο μισό, κάτι που αποτυπώνεται και από το σκορ (51-48). Ο Ντόντσιτς είχε 8 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ με 3/7 εντός παιδιάς, ενώ «οδηγούσαν» τους Σλοβένους Ντράγκιτς (10π.) και Τόμπεϊ (9π.).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml7j4nrojkx)

Την ίδια ώρα ο Κουζμίνσκας ήταν σταθερά καλός στην επίθεση της ομάδας του (10π., 2/2τρ.) ενώ «ανέβηκε» στο τέλος του β' δεκαλέπτου ο Γκριγκόνις (9π., 3/5 σουτ). «Κλειδί» αποτέλεσε και ο Λεκάβιτσους, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε 8 πόντους και 4 τελικές πάσες.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml7g2wp7wih)

Οι Σλοβένοι έκαναν... copy-paste το ξεκίνημα του ματς και λίγα λεπτά μετά την έναρξη της 3ης περιόδου. Ο Λούκα Ντόντσιτς «δημιουργούσε» για τους συμπαίκτες του και παρά τις προσπάθειες του «καυτού» Μάριους Γκριγκόνις με αποτέλεσμα η Λιθουανία να περάσει και μπροστά στο σκορ με 55-57, η ομάδα του Σέκουλιτς μπόρεσε να προηγηθεί για δεύτερη φορά με +7 πόντους (64-57) έχοντας πραγματοποιήσει σερί 9-0! Και εκεί φάνηκε ότι η Λιθουανία δεν είναι ομάδα που τα παρατάει εύκολα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml73j9te0ih)

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας «όπλισε» ξανά, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και αποτελούσε «λίρα εκατό» για την επίθεση της ομάδας του. Κάπως έτσι έφτασε σε επιμέρους σκορ 10-3 και έφερε το ματς στα ίσια (67-67) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (69-67 η Σλοβενία).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml6ob3tq6xd)

Έκτοτε το ματς έγινε... αίμα και άμμος. Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν με εμφατικό τρόπο ότι η μεταξύ τους αναμέτρηση θα ήταν ντέρμπι με τα... όλα του. Η Λιθουανία συνέχισε την αντεπίθεση διαρκείας και βρέθηκε να προηγείται με 73-78 επτά λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Όμως και πάλι. Δεν υπήρξε συνέχεια ούτε από τη πλευρά της ομάδας του Μακσβίτις. Η Σλοβενία αποδείχθηκε... πολύ σκληρή για να παραδώσει τα όπλα και με δικό της επιμέρους 15-3 πήρε προβάδισμα με 88-81 δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Ντόντσιτς «μοίραζε» συνέχεια το παιχνίδι στους συμπαίκτες του και δη στον φοβερό Τόμπεϊ και ουσιαστικά σ' εκείνο το σημείο τελείωσε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml659466w35)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cml5ysrjzicx)

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 51-48, 69-67, 92-85

Μαξίμου και περιβάλλον Καραμανλή ρίχνουν τους τόνους και δηλώνουν ότι… συμφωνούν για τις θεσμικές αλλαγές

Άνοδος στα ενοίκια, μείωση στη διαθεσιμότητα για τη φοιτητική κατοικία - Δείτε πίνακες

Επανήλθε μετά από 2 χρόνια η γιορτή «La Tomatina» στην Ισπανία - Πάνω από 130 τόνοι ντομάτας «έβαψαν» κόκκινο το Φεστιβάλ