Μπαρτζώκας: «Παίξαμε φοβερό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο»

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στην σπουδαία εμφάνιση της ομάδας του στο 3ο δεκάλεπτο του τελικού με τον Παναθηναϊκό που ήταν και το κλειδί για το 2-0 - «Το κλείδι ήταν η άμυνα», είπε ο Βεζένκοφ

5623241
Μετά από τον 2ο τελικό και το 2-0 του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στα παιχνίδια τίτλου της Basket League ο Γιώργος Μπαρτζώκας κράτησε χαμηλούς τόνους και εστίασε στη φοβερή εμφάνιση της ομάδας του στο 3ο δελάλεπτο.

«Παίξαμε φοβερό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο, ήμασταν εκπληκτικοί. Και στην άμυνα το ίδιο.

Με το που περάσαμε και πήραμε και μια διαφορά, κάναμε ό,τι έπρεπε για ένα τέτοιο παιχνίδι. Κάναμε το 2-0, έχουμε δει πάρα πολλά πράγματα, θέλουμε όλοι μαζί, ο κόσμος μας κι εμείς να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να πάρουμε το πρωτάθλημα», είπε στην ΕΡΤ ο κόουτς του Ολυμπιακού.

Από την πλευρά του ο άσος του Ολυμπιακού Σάσα Βεζένκοφ επεσήμανε: «Στην δεύτερη περίοδο δεν ανταποκριθήκαμε. Ξέραμε πως ο Παναθηναϊκός θα μπει παθιασμένος στο ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο παραδώσαμε πνεύμα και τελικά κάναμε το χειρότερό μας ημίχρονο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckq4vxauwjzt)

Μπήκαμε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και το κλειδί ήταν στην άμυνά μας, περιορίσαμε τον Παναθηναϊκό. Χάσαμε πολλά ριμπάουντ αλλά η άμυνά μας έσφιξε. Γίναμε λιγότερο προβλέψιμοι. Αφήσαμε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μισό να μας δείρει μπασκετικά».

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckq4eey8qhw9)