Stoiximan Basket League, Λαύριο - Προμηθέας 90-82: Υπέταξε τους Πατρινούς στην επιστροφή Γιατρά

Το Λαύριο επικράτησε του Προμηθέα με σκορ 90-82 κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Basket League έπειτα από τέσσερις σερί ήττες κόντρα στους Πατρινούς που είχαν ξανά στην άκρη του πάγκου τον Μάκη Γιατρά.

5574234
Ο Μάκης Γιατράς επέστρεψε στον πάγκο του Προμηθέα ωστόσο οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να αποφύγουν την τέταρτη σερί ήττα στην κανονική περίοδο της Basket League, καθώς το Λαύριο επικράτησε με 90-82 στο κλειστό της Λαυρεωτικής για την 23η αγωνιστική, βάζοντας τέλος στο δικό του αρνητικό σερί (0-4).

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε και ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjf607gqivix)

Ο αγώνας
Ο Γιώργος Τανούλης κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με το Λαύριο, εκεί όπου οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν από νωρίς ρυθμό και προηγήθηκαν με 21-25 στο 10', σουτάροντας 9/13 δίποντα και μοιράζοντας 6 ασίστ απέναντι στους γηπεδούχους που στηρίχθηκαν επιθετικά στον Ρασάρντ Βον.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Βον ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το +7 (35-28, 14') ωστόσο ο Προμηθέας Πατρών αντέδρασε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 45-45 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Κόνερ Φράνκαμπ.

Το Λαύριο ανέκτησε το προβάδισμα με τον Νικολαΐδη (52-47, 24'), ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 2-13 για το 54-60 με τον Αμντούλ Γκάντι στο 28' ενώ ο Τρέβις Σίμπσον σκόραρε για τρεις κάνοντας το 60-63 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν ισχνό προβάδισμα όταν ο Τζάρεντ Σάβατζ έκανε το 79-73 με 2/2 βολές στο 38' και είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε, φτάνοντας στη νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην απόδοση του Λαυρίου στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη πέτυχε 30 πόντους, περισσότερους από κάθε άλλο δεκάλεπτο.

MVPs: Ο Ρασάρντ Βον κουβάλησε το Λαύριο κόντρα στον Προμηθέα, τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 29'.

Μεγάη εμφάνιση και από τον Βασίλη Μουράτο με 17 πόντους, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 36'.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζάρεντ Σάβατζ έκανε double - double με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο του Προμηθέα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 31/37 βολές του Λαυρίου (11/15 βολές ο Προμηθέας).

ΤΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Προμηθέας είχε επικρατήσει με σκορ 79-71 στην Πάτρα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Λαύριο επιβίωσε σε ένα κλειστό ματς, έχοντας καλύτερες επιλογές στο φινάλε και δίνοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών.

Ο Τζόνι Ντεπ περιγράφει πώς ταράχτηκε η Άμπερ Χερντ όταν... δεν την περίμενε να του βγάλει τις μπότες!

Λέων: Στη Μαλένα δεν διαπιστώνεται ίκτερος που είναι βασικό εύρημα της ηπατικής ανεπάρκειας