Premier League: Νίκη της Γιουνάιτεντ με χατ τρικ Ρονάλντο - Δείτε τα γκολ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απίθανο χατ τρικ προσέφερε νίκη λύτρωσης στη Γιουνάιτεντ κόντρα στην ουραγό Νόριτς (3-2) στην Premier League - Νέα ήττα για την Άρσεναλ - Νίκη για την Μπρέντφορντ με ασίστ Έρικσεν

ronaldo_7
Το κλίμα πριν τη σέντρα άσχημο, ο κόσμος της Γιουνάιτεντ ήταν εξοργισμένος και ζητούσε την αποχώρηση της οικογένειας Γκλέιζερ.

Το Ολντ Τράφορντ… έβραζε και η κατάσταση έγινε χειρότερη, όταν ο Πούκι ισοφάρισε 2-2! Ωστόσο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με ένα τρομερό φάουλ πέτυχε χατ τρικ, έδωσε νίκη… ηρεμίας στη Μάντσεστερ (3-2) και την έστειλε στο -3 από την 4η θέση! Πολύ καλή παρουσία του Γιαννούλη, είχε συμμετοχή σε γκολ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbs29f3zns1)

H Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά, πίεσε τη Νόριτς και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Τραγικό λάθος του Γκίμπσον, ο Ελάνγκα έκλεψε , μοίρασε στον Κριστιάνο, ο οποίος εύκολα πέτυχε το 1-0. Ο ρυθμός δεν ήταν καλός, η Μάντσεστερ είχε όμως τον έλεγχο και προσπαθούσε να βρει χώρους για την αντίπαλη εστία. Στο 30΄ Ελάνγκα και Σάντσο συνδυάστηκαν υπέροχα, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbsyfid8oi1)

Ωστόσο, δυο λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Τέλες έκανε τη σέντρα και ο Ρονάλντο με κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Κι όμως η άμυνα της Γιουνάιτεντ επιβεβαίωσε ακόμα μια φορά πως είναι στα χειρότερά της, μιας και η Νόριτς στην πρώτη της φάση βρήκε δίχτυα. Στο 45ο λεπτό, ο Γιαννούλης με ωραία «ποδιά» άδειασε τον Τέλες, μοίρασε στον Πούκι, ο Φινλανδός βρήκε τον Ντόουελ, ο οποίος πέτυχε το 2-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbrkn7awnuh)

Κι όμως, η εικόνα της Γιουνάιτεντ στην επανάληψη ήταν χειρότερη. Ομάδα χωρίς αρχή και τέλος, κάκιστη ανασταλτικά, χωρίς λύσεις επιθετικά. Στο 52ο λεπτό, ο Ντόουελ βρήκε υπέροχα τον Πούκι και ο Φινλανδός με άψογο τελείωμα πέτυχε το 10ο του γκολ για το 2-2. Τα «Καναρίνια» είδαν χώρους και προσπάθησαν να το εκμεταλλευθούν, αλλά ο Ντε Χέα κρατούσε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η λύτρωση ήρθε στο 76’ από στημένο. Ο Κριστιάνο πήρε φόρα, ξεφούσκωσε και… κεραυνοβόλησε τον Κρουλ, πετυχαίνοντας το τρίτο του χατ τρικ με τη Μάντσεστερ και συνολικά το 50ο (σε συλλογικό επίπεδο). Ετσι, με αυτόν τον αγχωτικό τρόπο, η Γιουνάιτεντ έπιασε την Άρσεναλ στην 5η θέση (με ματς λιγότερο οι Λονδρέζοι) και βρέθηκε στο -3 από την Τότεναμ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbqohx8ady9)

«Κατήφορος» των Κανονιέρηδων

Ήταν ζήτημα λίγων εβδομάδων να «καταρρεύσει». Και το ερώτημα είναι αν μπορεί να ξαναβρεί την ανιούσα, πριν να είναι πολύ αργά. Η Άρσεναλ παρουσιαζόταν ως το φαβορί για την τετράδα και την επιστροφή στο Champions League, αλλά απέναντι στη Σαουθάμπτον έχασε οριστικά αυτόν τον τίτλο, καταγράφοντας την τρίτη διαδοχική της ήττα (1-0) που την έριξε και τυπικά κάτω από Τότεναμ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Και το ματς λιγότερο από τους Κόκκινους Διαβόλους μόνο δικαιολογία δεν αποτελεί, αφού είναι το λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Τσέλσι και μάλιστα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (20/4).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbqz9vv9nkp)

Χωρίς τους Λακαζέτ, Παρτέι, Τίρνεϊ, Τομιγιάσου, η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα όπως και στο ματς κόντρα στη Μπράιτον απέτυχε να εκμεταλλευτεί το πρώτο μέρος. Στη μοναδική, τεράστια ευκαιρία της, όμως, άγγιξε το 0-1, αλλά ο Φόρστερ «απογειώθηκε» και είπε «όχι» στο πλασέ του Σάκα με σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία. Και σαν να μην έφτανε η δυσκολία στο να προκαλέσει το «ρήγμα», το ημίχρονο έκλεισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο: ένα γκολ για τη Σαουθάμπτον. Ο Μπεντνάρεκ τελείωσε εντυπωσιακά τη φάση από την πάσα του Ελγιουνούσι και άνοιξε το σκορ στο 44', στιγμές δηλαδή πριν από την ανάπαυλα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbqek5tebvt)

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε... μονόλογος. Η Άρσεναλ τελείωσε το ματς με ποσοστό κατοχής 83%, 19 τελικές προσπάθειες στο β' μέρος (μόνο οι τέσσερις στον στόχο), αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ και πλέον βρίσκεται στο -3 από την Τότεναμ και ισόβαθμη στους 54 βαθμούς με τους Κόκκινους Διαβόλους.

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Σοάρες, Γουάιτ, Μαγκαλιάες, Ταβάρες, Όντεγκααρντ, Λοκόνγκα, Τζάκα, Μαρτινέλι, Νκέτια, Σάκα

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbswzwn23i1)

H Μπρέντφορντ «απέδρασε» από την έδρα της Γουότφορντ με... δημιουργό Έρικσεν

Η πρότελευταία Γουότφορντ ηττήθηκε για τρίτο διαδοχικό ματς, καθώς η Μπέντφορντ «απέδρασε» από το «Βίκαρατζ Ρόουντ» με γκολ στο 90+5' (1-2). Οι «Μέλισσες» προηγήθηκαν στο 15' με τον Νόργκααρντ, οι «Χόρνετς» απάντησαν στο 55' με τον Ντένις, έφτασαν κοντά στο να πάρουν τον βαθμό, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη χάρη στην κεφαλιά του Γιάνσον στο 90+5' μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κρίστιαν Έρικσεν. Aυτή ήταν η δεύτερη ασίστ του Δανού μεσοεπιθετικού σε έξι ματς με τη φανέλα της Μπρέντφορντ. Η Γούοντφορντ βρίσκεται στη 19η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η Μπρέντφορντ είναι 11η με 39.

Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο (16/4)
Τότεναμ-Μπράιτον 0-1 (90' Τροσάρντ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbpd0x1c76h)

Γουότφορντ-Μπρέντφορντ 1-2 (54' Ντένις - 15' Νόργκααρντ, 90'+5' Γιάνσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νόριτς 3-2 (7', 32', 76' Ρονάλντο - 45'+1' Ντόουελ, 52' Πούκι)

Σαουθάμπτον-Άρσεναλ 1-0 (44' Μπέντναρεκ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbt1lfz881l)