Premier League, Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 2-2: Συνεχίζεται το θρίλερ για τον τίτλο - Δείτε τα γκολ

H ντερμπάρα στο Ετιχαντ είχε  όλα, γκολ, πάθος, ευκαιρίες, όχι όμως και νικητή - Σίτι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, οι «Πολίτες» έμειναν στο +1 και η μάχη τίτλου στην Premier League συνεχίζεται - Στο 6' ο Ντε Μπρόινε έδωσε προβάδισμα στην Σίτι - Ισοφάρισε στο 13΄ με τον Ζότα η Λίβερπουλ - Στο 37' ο Ζεσούς έγραψε το 2-1 και το γκολ του Μανέ έφερε το παιχνίδι στο 2-2

manch
Ποιος θα το πάρει αυτό το πρωτάθλημα; Στον… τελικό του Ετιχαντ, Σίτι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 (όπως ακριβώς και στον 1ο γύρο) και άφησαν ορθάνοιχτους λογαριασμούς επτά αγωνιστικές πριν το τέλος.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6qwg583db5)

Η ομάδα του Πεπ είναι στο +1 από τους Reds, έχει ευκολότερο πρόγραμμα, αλλά στη φετινή Premier League δεν υπάρχει μεγάλο φαβορί. Ντερμπάρα, πάθος, ευκαιρίες γκολ, αλλά η Λίβερπουλ… άντεξε την πίεση, πήρε το βαθμό και συνεχίζει να ελπίζει. Η Σίτι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό να πάρει μια νίκη… τίτλου!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6qlr7fbtux)

Οι δυο πιο φορμαρισμένες ομάδες του Νησιού ανανέωσαν το ραντεβού τους για το επόμενο Σάββατο και τον ημιτελικό Κυπέλλου στο Wembley.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6qk5sfsxft)

Καλύτερη Σίτι, πήρε δυο φορές το προβάδισμα!

Η Σίτι κυριάρχησε στο α' μέρος, μπήκε πιο παθιασμένη, πήρε τον έλεγχο και με κορυφαίο τον Ντε Μπρόινε πήρε αυτό που ήθελε! Ενα εξαιρετικό α' μέρος, τρομερή ποιόητητα. γκολ και ωραίος ρυθμός. Βέβαια, ο Κλοπ έχει πολλά παράπονα από την ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του, η οποία παρουσίασε έντονη αστάθεια.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6o9hqpfsjl)

Αλλωστε, ήταν η πρώτη φορά στη φετινή Premier League, που οι Reds βρέθηκαν πίσω στο σκορ έπειτα το πρώτο 45λεπτο! Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, πίεσαν και στο πεντάλεπτο είχαν σκοράρει!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6o9hr0nkt5)

Στο 5' ο Ντε Μπρόινε βγήκε υπέροχα, έκανε τη σέντρα, αλλά ο Αλισον νίκησε στο τετ α τετ τον Ζεσούς. Ωστόσο, έπειτα από... 39 δευτερόλεπτα η Σίτι βρήκε δίχτυα. Ο Ντε Μπρόινε βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μάτιπ και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αλισον. Ο Βέλγος σκόραρε σε τέταρτο διαδοχικό ματς κι έδειξε πως βρίσκεται σε τρομερό μομέντουμ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6ofpy0a3ux)

Η Σίτι είχε τον έλεγχο και προσπάθησε να εκμεταλλευθεί την ασυνεννοησία στην άμυνα της αντιπάλου. Μάλιστα, στο 9' Αλισον και Φαν Ντάικ μπερδεύτηκαν, με τον Ζεσούς να πέφτει στο έδαφος και να ζητά πέναλτι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6omhek1dzd)

Η ποιότητα της Λίβερπουλ αποτυπώθηκε στο χορτάρι στο 13ο λεπτό! Ο Σαλάχ βρήκε χώρο, έκανε υπέροχο γύρισμα και ο Ζότα από κοντά πέτυχε το 1-1. Γρήγορος ρυθμός, η Σίτι προσπάθησε να αντιδράσει, είχε τον έλεγχο, αλλά όχι και τους χώρους για να απειλήσει. Πάντως, στο 29΄ πλησίασε στο γκολ, αλλά το πανέξυπνο γύρισμα του Ντε Μπρόινε πέρασε άουτ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6or3278vjd)

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 37’ πήραν ξανά προβάδισμα. Υπέροχη σέντρα του Κανσέλο, ο Ζεσούς βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με πολύ ωραίο πλασέ πέτυχε το 2-1 και συνέχισε την καλή παράδοση απέναντι στους Reds. Mέχρι το τέλος, οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν, όμως Ρόμπερτσον και Λαπόρτ είχαν τρομερά τάκλιν σε Στέρλινγκ και Ζότα αντίστοιχα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6oxzc37jzl)

Γκολ ο Μανέ στα γενέθλιά του!
Ιδανικότερο ξεκίνημα στην επανάληψη δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Κλοπ! Μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη, ο Σαλάχ έκανε την ασίστ και ο Μανέ με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 2-2, κάνοντας ένα υπέροχο δώρο για τα 30α του γενέθλια. Η Λίβερπουλ είχε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο, έκανε ό,τι ήθελε στο ματς, αλλά Σαλάχ και Ζότα δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Η Σίτι μετά το 60’ ανέβασε ρυθμό, κυκλοφόρησε καλύτερα κι έβαλε δύσκολα στους Reds. Στο 61’ ο Ζεσούς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Φαν Ντάικ έσωσε με υπέροχο κόψιμο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6p5r4ajwg1)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6pjfh7l1j5)

Μοιραίος ο Μαχρέζ
Δυο λεπτά αργότερα, ο Στέρλινγκ πανηγύρισε για… λίγο το τρίτο γκολ, όμως ο διεθνής Αγγλος ήταν σε θέση οφσάιντ. Καλός ρυθμός, με τη Σίτι να γίνεται πιο επικίνδυνη μετά την είσοδο του Μαχρέζ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6q09n4bp8x)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj6qfks1358x)

Ο Αλγερινός έδωσε ώθηση, αλλά στο 90’ είδε την τύχη να του γυρνά την πλάτη, αφού η εκτέλεση φάουλ βρήκε στο δοκάρι. Το Ετιχαντ… αναστέναξε και στο 90’+4΄, όταν ο Μαχρέζ βγήκε τετ α τετ, αλλά το πλασέ πέρασε άουτ.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Στόουνς, Κανσέλο, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζεσούς (83' Γκρίλις), Φόντεν, Στέρλινγκ (78' Mαχρέζ).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (78' Κεϊτά), Τιάγκο, Σαλάχ, Μανέ (84' Φιρμίνο), Ζότα (70' Ντίας).

Νιούκαστλ-Γουλβς 1-0 (72' πεν. Γουντ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj56762udx5d)

Σάββατο (9/4)

Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (27' Γκόρντον)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj5r3ssk54sh)

Άρσεναλ-Μπράιτον 1-2 (89' Έντεγκααρντ - 28' Τροσάρντ, 67' Μουέπου)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj5uc6q0eo0x)

Γουότφορντ-Λιντς 0-3 (21' Ραφίνια, 73' Ροντρίγκο, 85' Χάρισον)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj5uc6q9m1t5)

Σαουθάμπτον-Τσέλσι 0-6 (8' Αλόνσο, 16', 54' Μάουντ, 21', 49' Βέρνερ, 31' Χάβερτς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj5u62e6388x)

Άστον Βίλα-Τότεναμ 0-4 (3', 66', 71' Σον, 50' Κουλουσέφσκι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj5xj5r2zge9)