Euroleague, Άλμπα Βερολίνου-Ολυμπιακός 90-75: Τον «πρόδωσε» η άμυνα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε μετά από 4 αγώνες με 90-75 από την Άλμπα στο Βερολίνο για την 29η ημέρα της Euroleague -Παραμένουν στην 4η θέση της βαθμολογίας οι "ερυθρόλευκοι"

5536060
Ο Ολυμπιακός μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες γνώρισε την ήττα στο Βερολίνο από την Αλμπα με 90-75.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν κακή περιφερειακή άμυνα επιτρέποντας 13/21 τρίποντα και 24 ασίστ στους αντιπάλους τους. Με αυτό το αποτέλεσμα έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν μία θέση στην κατάταξη και να αισθανθούν ακόμη πιο σίγουροι στην «τετράδα».

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να αστοχούν σε προσπάθειες από κοντινή απόσταση, ωστόσο η καλή τους άμυνα δεν επέτρεψε κάτι περισσότερο στην Άλμπα από το να προηγηθεί με 7-2 (3') και με 9-6 (6') ύστερα από διαδοχικά καλάθια του Φαλ. Το τρίποντο του Ουόκαπ και οι 5 πόντοι από τα χέρια του Βεζένκοβ διαφοροποίησαν τον τρόπο λειτουργίας της επίθεσης, αλλά και την ομάδα με το προβάδισμα (14-17, 9').

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και να κάνουν ένα μικρό διαγωνισμό λαθών. Τρεις παρόμοιες συνεργασίες με δημιουργό τον Σλούκα και εκτελεστή τον Μάρτιν διατήρησαν τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (22-26, 15').

Ο Λο βρήκε χώρο δράσης όταν ο Ουόκαπ κάθισε στον πάγκο και με δικά του καλάθια έδωσε ώθηση και στους συμπαίκτες του με αποτέλεσμα η Άλμπα να προσπεράσει 37-30 στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν πιο αγριεμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ σκόραραν και με τον Φαλ να δεσπόζει στην άμυνα, οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 39-40 (23'). Ο Λο όμως βρήκε και πάλι συνεχόμενα καλάθια και έτσι η χαρά του προβαδίσματος κράτησε λίγο (46-42, 25'). Τα προβλήματα του Ολυμπιακού μεγάλωναν αντί να μικραίνουν και οι γηπεδούχοι δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο αυτό το γεγονός προηγούμενοι με +9 (55-46, 29').

Ο Μπαρτζώκας ήθελε να βάλει ξανά την ομάδα τους στις... ράγες. Σλούκας και Μάρτιν πρόσφεραν πολλά στην επίθεση και ο Ολυμπιακός αισθάνθηκε έτοιμος να γυρίσει το ματς, αλλά τρία δύσκολα τρίποντα (Σίκμα, Σμιθ, Λο) του... έκοψαν τη φόρα (78-66, 36'). Το διάστημα μέχρι την κόρνα της λήξης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το ταμπλό να γράφει στο τέλος 90-75.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο μείωσε τρεις φορές την διαφορά στους 4 πόντους και η Αλμπα βρήκε ισάριθμα εύστοχα τρίποντα με αποτέλεσμα να του ξεφύγει και κυρίως να του κόψει την ψυχολογία.

O MVP: Ο Μαόντο Λο ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους (5/6διπ., 5/6τριπ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Πολλοί. Μακριά από τον καλό τους εαυτό Παπανικολάου, Πρίντεζης, Λαρεντζάκης, Ζαν Σαρλ, Ουόκαπ και ΜακΚίσικ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζαλίν Σμιθ έδωσε 15 πόντους ενώ ο Όσκαρ ΝταΣίλβα 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η κακή περιφερειακή άμυνα των «ερυθρόλευκων» αποτυπώνεται ΚΑΙ στις 24 ασίστ των Γερμανών ΚΑΙ στο 61.9% στα τρίποντα με 13/21.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι πολλές χαμένες προσπάθειες από κοντινή απόσταση. Πολλά εύκολα καλάθια δεν πρόσφεραν πόντους λόγω αστοχίας.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει δύσκολα στο ΣΕΦ με 4 πόντους διαφορά. Η Άλμπα κάλυψε την διαφορά και εύκολα, όμως δεν πρόκειται να υπάρξει ισοβαθμία των δύο ομάδων.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε άμυνα κι όταν συμβαίνει αυτό, δεν μπορεί να νικήσει ομάδες όπως η Άλμπα. Τα ποσοστά των Γερμανών ήταν πολύ υψηλά σε δίποντα (62.2%) και τρίποντα (61.9%), βρήκαν 24 ασίστ και γενικά αισθάνονταν άνετα στα 40 λεπτά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 27 (5/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντα Σίλβα 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμιθ 15 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ντέλοου 5 (1), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Κουμάτζε 4, Τίμαν 6, Σίκμα 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λάμερς 8 (4/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1 τρίποντο, 0 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 6 (2/7 σουτ, 10 ασίστ, 1 λάθος), Μάρτιν 17 (8/10 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 19 (6/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές).