Όμιλος Ελλάδας: Ανατροπή και 1η θέση για Σουηδία, 2-1 την Ισπανία - Δείτε τα γκολ

Η Σουηδία έσπασε αήττητο 28 χρόνων και έφτασε στην τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, ανεβαίνοντας στην κορυφή του 2ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ 2022 - Δυσκολεύει η πρόκριση για την Ελλάδα

sweden
Η Σουηδία υποδέχτηκε το βράδυ της Πέμπτης (2/9) την Ισπανία για τον όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2022, στον οποίον βρίσκεται και η Ελλάδα, με τη Ρόχα να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους στη Friends Arena με το πρώτο γκολ του Κάρλος Σολέρ, ο οποίος έκανε το 0-1 στο 5'.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τους Σουηδούς, οι οποίοι πέρασαν στην κορυφή του ομίλου. Έχουν 9 βαθμούς, αντί 7 των Ισπανών με ένα ματς περισσότερο από τους Ίβηρες, οι οποίοι είδαν να σπάει το αήττητο 28 ετών και 66 ματς προκριματικών Μουντιάλ (τελευταία ήττα το Μάρτιο του 1993 από τη Δανία).

Η Ισπανία άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Κάρλος Σολέρ, ωστόσο δεν το χάρηκε καθώς ο σταρ των γηπεδούχων, Ισαάκ, ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα στο 6'. Στο 57ο λεπτό ο Κουλουσέφσκι έκανε πολύ ωραία προσπάθεια και ο Κλάεσον με άψογο τελείωμα έδωσε προβάδισμα στους Σουηδούς. Η ομάδα του Γιαν Άρντεσεν κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος πήρε ρεβάνς για το 0-0 στο Euro.

Πλέον το έργο της Ελλάδα, η οποία έπεσε στην τέταρτη θέση, γίνεται ακόμη πιο δύσκολο και η ανάγκη για νίκη στην Πρίστινα επιτακτική.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdzp2z855rs1-se)

Σουηδία (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Κραφτ, Χελάντερ, Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον, Όλσον, Έκνταλ (70' Καγιούστε), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι (85' Κουάιζον), Ίσακ (84' Τέλιν).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Γκαρθία, Τζόρντι Άλμπα, Κόκε (75' Γιορέντε), Μπουσκέτς (85' Ρόδρι), Σολέρ (85' Μπράις Μέντεθ), Φεράν Τόρες, Μοράτα (75' Σαράμπια), Μορένο (64' Αντάμα Τραορέ).