Παραολυμπιακοί Αγώνες: Ντεμπούτο με δύο μετάλλια για την Ελλάδα

Παναγιώτης Τριανταφύλλου και Δημοσθένης Μιχαλετζάκης έφυγαν με χάλκινα μετάλλια την πρώτη ημέρα του αγωνιστικού προγράμματος

mixalentzakis-triantafyllou
Με δύο χάλκινα μετάλλια ξεκίνησε για την ελληνική αποστολή η πρώτη ημέρα του αγωνιστικού προγράμματος των Παραολυμπιακών Αγώνων.

Η αρχή έγινε από τον Παναγιώτη Τριανταφύλλου που κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία β' της σπάθης και ξεκινώντας ιδανικά τους Αγώνες.

Λίγο αργότερα, ο Δημοσθένης Μιχαλετζάκης τερμάτισε τρίτος στα 100 μέτρα ελεύθερο, κερδίζοντας το δεύτερο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατάφερε να τερματίσει με χρόνο 58.73 και κέρδισε το χάλκινο παρά την πίεση που δέχθηκε στο τέλος από τους συναθλητές του. Αν και γύρισε στο πρώτο πενηντάρι μαζί με τον Ουκρανό Ντουμπρόφ, τελικώς ο Αυστραλός Πόφαμ και ο  Ρώσος Νικολάεφ πέρασαν στην αντεπίθεση. Ο Έλληνας πρωταθλητής δέχθηκε πίεση από τον Κινέζο Σου και τον Ντουμπρόφ, ωστόσο διατήρησε την τρίτη θέση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdsk5vajyeup-sf)

Αφροδίτη Μπάρμπα: Ζητά να ερευνηθεί αν έγινε διάρρηξη στο τζιπ της - Κατέθεσε αίτημα πραγματογνωμοσύνης

Έγκλημα στη Μεσαρά: Στον Εισαγγελέα ο 27χρονος δολοφόνος - Ξέσπασαν οι συγγενείς του 39χρονου