Bundesliga, Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου 3-1: Ανατροπή και τρίποντο - Δείτε τα γκολ

Η Χέρτα προηγήθηκε νωρίς, με το πρώτο γκολ του Γιόβετιτς στην Bundesliga, αλλά Μοντέστ -με κεφαλιά και ασίστ- και Κάιντς, με δύο γκολ, επίσης το πρώτο με κεφαλιά, έφεραν… τούμπα το ματς για το 3-1

koln_202615
Έκανε του… κεφαλιού της και πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί της Χέρτα Βερολίνου με 3-1 και ανατροπή η Κολωνία, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής στην Bundesliga.
Οι «πρωτευουσιάνοι» με τους νεοαποκτηθέντες Μπόατενγκ και Γιόβετιτς στην 11άδα τους ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς ο δεύτερος έκανε… σεφτέ μόλις στο 6ο λεπτό, μαζί με το 0-1, παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Χορν σε προσπάθεια του Κούνια.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων νίκησε τον Σερντάρ στο 10’ Σερντάρ, το VAR απεφάνθη κόρνερ αντί για πέναλτι υπέρ της Χέρτα στο 25’ και τελικά, η Κολωνία κατάφερε και ισοφάρισε σε καίριο σημείο, με την κεφαλιά του Μοντέστ στο 41ο λεπτό να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 1-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdka48b2ilex-sf)

Στην επανάληψη, οι «τράγοι»… μιμήθηκαν τον αντίπαλό τους, αφού σκόραραν όχι μια αλλά δύο φορές στα πρώτα λεπτά και μάλιστα με τον ίδιο παίκτη…
Ο σκόρερ Μοντέστ έγινε… σερβιτόρος στο 52’ με τον Κάιντς να σημειώνει -κι αυτός με κεφαλιά- το 2-1 για την ομάδα του, ενώ ο Αυστριακός μέσος σημείωσε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, αυτή την φορά με σουτ στο 55’!

Η Χέρτα προσπάθησε να μειώσει σε 3-2 στο 81ο λεπτό αλλά ο Χορν ήταν και πάλι στην… θέση του, αποκρούοντας την κεφαλιά του Νταρντάι και διατηρώντας το σκορ ως είχε.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (13/08)
Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (10’ Πλεά – 42’ Λεβαντόβσκι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdip85q2azh5-sf)

Σάββατο (14/08)
Βόλφσμπουργκ-Μπόχουμ 1-0 (22’ Βέγκχορστ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjacluv24vl-sf)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjal12772s9-sf)

Ουνιόν Βερολίνου-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-1 (7’ Αβονίγι – 12’ Ντιαμπί)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjdn19aevxd-sf)

Στουτγάρδη-Γκρόιτερ Φιρτ 5-1 (30’ Έντο, 36’ Κλέμεντ, 55’, 76’ Κεμπφ, 61’ Αλ Γκαντιουί – 90’ Λέβελινγκ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjdi8jdbro9-sf)

Άουγκσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 0-4 (37’ Μπρούουν Λάρσεν, 78’ Ανταμιάν, 87’ Ρούτερ, 90’+5’ Ρούντι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjdvxhgyi8h-st)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Φράιμπουργκ 0-0

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjd26mosmup-sf)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-2 (23' Ρόις, 32' Αζάρ, 34', 70' Χάαλαντ, 58' Ρέινα - 27' Πάσλακ αυτ., 86' Χάουγκε)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjgs08lff4p-st)