Euro 2020, Φάση των 16, Ιταλία-Αυστρία 2-1: Γλίτωσε το κάζο στην παράταση - Δείτε τα γκολ

Η πρώτη μέρα των νοκ άουτ αγώνων του Euro 2020 ολοκληρώθηκε με μία μεγάλη μάχη στο Γουέμπλεϊ όπου η Αυστρία έβαλε δύσκολα στην Ιταλία και ειδικά στο 2ο ημίχρονο ήταν η καλύτερη ομάδα - Το 0-0 έμεινε στα 90' λεπτά και στην παράταση οι Ιταλοί πέτυχαν δύο γκο με τους Κιέζα (95'), Πεσίνα (105') για να μειώσει στο 114' ο Κάλαϊτζίτς για το τελικό 2-1

24372714
Ο Ντίνο Τζοφ, το 1974 είδε την εστία του να μην παραβιάζεται για 1.143 διαρκή λεπτά. Ο Τζίτζιο Ντοναρούμα το κατέρριψε στο Euro 2020, με την Ιταλία ανασταλτικά να βιώνει την πλέον ιστορική πορεία της και με αυτό το όπλο να προκρίνεται στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Γι' αυτό βέβαια χρειάστηκε και η συνδρομή του Κιέζα, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 84' και στο ξεκίνημα της παράτασης της έδωσε το εισιτήριο κόντρα στη ζόρικη Αυστρία. Ο εξτρέμ της Γιουβέντους ξεκλείδωσε την πρόκριση και ο Πεσίνα που ξανασκόραρε στο τουρνουά, καθάρισε για το 2-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccdvlcoldb3d-sf)

Τους έβαλαν δύσκολα οι Αυστριακοί
Το ματς ξεκίνησε με τους Ιταλούς να κάνουν ένα εξαιρετικό α' μέρος, δίχως όμως να μπορούν αυτό να το μετουσιώσουν σε καθαρές ευκαιρίες. Εκλεβαν διαρκώς μπάλες στις 2-3 πάσες των Αυστριακών, μα δεν πατούσαν περιοχή, καθώς εκείνοι αμύνονταν ιδανικά. Στο 32' άγγιξαν βέβαια το γκολ, αλλά αυτό συνέβη εξ αποστάσεων, με τη βολίδα του Ιμόμπιλε να σταματάει στη συμβολή των δοκαριών.

Στην επανάληψη ωστόσο, το παιχνίδι έχασε το τέμπο του, η Σκουάντρα Ατζούρα δεν έβγαλε την ίδια πίεση και ήταν η Αυστρία εκείνη που εμφανίστηκε πιο επικίνδυνη. Της ακυρώθηκε γκολ του Αρναούτοβιτς για χιλιοστά οφσάιντ και έναν τους αντιπάλους τους να αγχωθούν. Κάπως έτσι η πρόκριση μετατέθηκε για να κριθεί στην παράταση. Εκεί όπου η Ιταλία έχει βρεθεί στις έξι από τις εννέα τελευταίες αναμετρήσεις της σε νοκ άουτ Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πρώτη φορά τρεις αλλαγές σκόραραν στην παράταση
Στο 95' ο Κιέζα κατέβασε την μπάλα από πλάγια θέση και το τελείωσε εκπληκτικά. Ηταν το πρώτο γκολ της Ιταλίας σε οκτώ αγώνες σε Euro που οδηγήθηκαν στην παράταση, καθώς στα επτά προηγούμενα δεν είχαν βρει δίχτυα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccdusz2of5ih-sf)

Ο Πεσίνα με ωραία προσποίηση και διαγώνιο πλασέ 10 λεπτά αργότερα, έστειλε οριστικά τη χώρα του να περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο-Πορτογαλία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccdv1c3dt1vd-sf)

Στο φινάλε οι Αυστριακοί δεν το παράτησαν και έβαλαν τέλος στο απαραβίαστο των Ιταλών (1.160 λεπτά) με τρομερή κεφαλιά ψαράκι του δίμετρου Κάλαϊτζιτς (114'). Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού τρεις αλλαγές βρήκαν δίχτυα στο έξτρα 30λεπτο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccdvaucbgbc1-sf)

Ακόμα κι έτσι όμως η Σκουάντρα Ατζούρα με το ρεκόρ της με 12 διαδοχικές νίκες, παρέμεινε αήττητη για 31ο σερί ματς και 14ο κόντρα στην Αυστρία (11 νίκες), από την οποία δεν έχει ηττηθεί από το 1960.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccdviqfgley9-sf)

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Ντι Λορέντσο, Ζορζίνιο, Μπαρέλα (67' Πεσίνα), Βεράτι (67' Λοκατέλι), Μπεράρντι (84' Κιέζα), Ινσίνιε (108' Κριστάντε), Ιμόμπιλε (84' Μπελότι)

Αυστρία (Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Χίντερεγκερ, Ντράγκοβιτς, Λάινερ (114' Τρίμερ), Αλάμπα, Γκίλιτς (106' Σεμπ), Σλάγκερ (106' Γκρέγκοριτς), Λάιμερ (114' Ιλσάνκερ), Ζάμπιτσερ, Μπάουμγκαρτνερ (90' Σεπ), Αρναούτοβιτς (97' Κάλαϊτζιτς).