Τελικός Κυπέλλου χάντμπολ, ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 24-22: Κυπελλούχος η Ένωση σε σούπερ τελικό!

Σε έναν συναρπαστικό τελικό που έγινε στην Κοζάνη, η ΑΕΚ επικράτησε με 24-22 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος στο χάντμπολ λίγες ημέρες πριν την μεγάλη πρόκληση του τελικού του EHF European Cup

5310563
Σε έναν πολύ μεγάλο τελικό που μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 24-22 και να κάνει δικό της το 4ο Κύπελλο στην ιστορία της. Στο ΔΑΚ Κοζάνης οι δύο «δικέφαλοι» πραγματικά τα έδωσαν όλα, με την Ένωση στο τέλος να είναι αυτή που σήκωσε την κούπα, απέναντι στους «ασπρόμαυρους» που αν και αουτσάιντερ πάλεψαν και με το παραπάνω.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbkpqdswk761-sf)

Καλύτερο ξεκίνημα για την ΑΕΚ, το ισορρόπησε στο τέλος του πρώτου ο ΠΑΟΚ
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που σε μεγάλο βαθμό ανήκε στην ΑΕΚ. Η τυπικά γηπεδούχος και φαβορί του σημερινού τελικού πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 5 γκολ (12-7). Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, έσφιξε την άμυνά του, έγινε πιο επιθετικός στην μπροστά ζώνη και κατάφερε σιγά-σιγά να μειώσει στα τρία τέρματα, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το ημίχρονο (14-11).

Οι Άρσιτς και Στογιάνοβιτς πήγαν να το πάρουν μόνοι τους
Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ένα φοβερό ντέρμπι. Ένα ντέρμπι γεμάτο σκληρές και δυνατές φάσεις και ένταση, με τους δύο μονομάχους να παλεύουν μέχρι το τέλος. Ο ΠΑΟΚ με ακόμα πιο σκληρή άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει, με τους «ασπρόμαυρους» που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα Άρσιτς και τον Στογιάνοβιτς, να χάνουν 4 φορές την ευκαιρία να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Αυτό έγινε στο 21-22, αλλά αμέσως η Ένωση ισοφάρισε. Στο 22-22 ο Καλομοίρος για την ΑΕΚ έκανε το 23-22, ο Μπάουερ έκανε μεγάλη επέμβαση και ο Λέμος με πέναλτι σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 9-5, 11-7, 13-9, 14-11 (ημιχρ.), 16-13, 17-17, 20-19, 20-20, 21-21, 24-22.