Stoiximan Basket League, Προμηθέας-Λαύριο 68-66: Πήρε τη ματσάρα στο φινάλε και «βλέπει» τελικούς!

Ο Προμηθέας επικράτησε του Λαυρίου με 68-66 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Stoiximan Basket League, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε σε ένα σφύριγμα στο τελευταίο δευτερόλεπτο με το αντιαθλητικό φάουλ του Ντιαλό στον Κλαβέλ

promi-layriooo
Ο Προμηθέας Πατρών απέχει πλέον μια νίκη μακριά από την πρόκρισή του στους τελικούς της  Stoiximan Basket League, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από το… τρίποντο παραλήρημα του Χάρη Γιαννόπουλου (22π., 7/9 τρίπ.), τη μεγάλη εμφάνιση του Κάρτερ (29π.) του Λαυρίου και το αντιαθλητικό του Ντιαλό στον Κλαβέλ στο 0.1’’ για το τέλος. Με τον δείκτη του σκορ στο 66-66, το παιχνίδι πήγαινε στην παράταση όταν ο Ντιαλό χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Κλαβέλ, ο οποίος παρεμπιπτόντως αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο γκαρντ των Πατρινών κλείδωσε τη νίκη από τη γραμμή των βολών για την ομάδα του Μάκη Γιατρά που παρατάχθηκε ξανά δίχως τον τραυματία Τζεράι Γκραντ ενώ στο «Δ. Τόφαλος» βρέθηκε ο σταρ των Πίστονς, Τζέραμι Γκραντ για να παρακολουθήσει τα αδέλφια του.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbjxwf2qjunt-sf)

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα και την αστοχία του Προμηθέα Πατρών στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου ο Ανοσίκε διαμόρφωσε το 8-14 στο 7:32. Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως το Λαύριο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 14-16, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Βασίλη Μουράτο και υποχρεώνοντας τον Προμηθέα σε 9 λάθη. Παρεμπιπτόντως, οι δυο ομάδες είχαν από 6 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια ο Χάρης Γιαννόπουλος έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75. Ο Έλληνας περιφερειακός πέτυχε 4/5 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο (είχε 1/2 στο πρώτο) και ο Προμηθέας άρχισε σταδιακά να χτίζει διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-32.

Οι Πατρινοί σούταραν 7/15 τρίποντα στο πρώτο μέρος εν αντιθέσει με τα 2/9 τρίποντα του Λαυρίου ενώ ο Αγκμπελίζ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 42-32 στο 21:11! Σε κάθε περίπτωση, το Λαύριο δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να ξεφύγει στο σκορ, ισοφάρισε αρχικώς σε 45-45 με τον Γερομιχαλό, προηγήθηκε με 45-50 με το τρίποντο του Κάρτερ και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 49-52. Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως το Λαύριο διατηρούσε ισχνό προβάδισμα και προηγήθηκε με 53-60 με τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Κάρτερ, Παρ’ όλα αυτά, ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 56-60 ενώ το σερί του Προμηθέα έφτασε στο 7-0 για το 60-60 με 1/2 βολές του Γκραντ! Στο 1:26 για το τέλος, ο Κλαβέλ πέτυχε τους πρώτους πόντους του στο ματς, σκοράροντας για τρεις και κάνοντας το 66-62 ενώ προηγουμένως είχε 0/2 δίποντα και 0/3 τρίποντα!

Το Λαύριο έκανε την ύστατη προσπάθεια και ο Κάρτερ σκόραρε με ταμπλό για το 66-66 στα 36.7’’ για το φινάλε. Πάντως η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 0.1’’, όταν ο Ντιαλό χρεώθηκε με φάουλ στον Κλαβέλ! Οι διαιτητές είδαν ξανά τη φάση στο ριπλέι, χρέωσαν με αντιαθλητικό τον παίκτη του Λαυρίου για τράβηγμα στο αριστερό χέρι του Κλαβέλ, ο οποίος κλείδωσε τη νίκη από τη γραμμή των βολών. Ο Προμηθέας επικράτησε με 68-66 και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-32, 49-52, 68-66.

ΛΑΥΡΙΟ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 0-2 (η πρόκριση στις τρεις νίκες)
Game 1: Λαύριο - Προμηθέας 79-86
Game 2: Προμηθέας – Λαύριο 68-66
Game 3: Λαύριο - Προμηθέας 24/5, 20:00