Μπάσκετ Γυναικών, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 73-58: Καταιγιστικές οι ερυθρόλευκες, ένα βήμα μακριά από τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 73-58 του Παναθηναϊκού, έχοντας ως κορυφαία τη Σταμολάμπρου με 28 πόντους στον 1ο τελικό της Α1 Γυναικών και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να πάρει τον τίτλο

gynaikesss_osfp
Η Σταμολάμπρου ήταν εντυπωσιακή με 28 πόντους (είχε 21 στο ημίχρονο) και ο Ολυμπιακός υπέταξε με 73-58 τον Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών. Οι ερυθρόλευκες θέλουν άλλη μια νίκη για τον τίτλο, ενώ οι... πράσινες ψάχνουν 2 νίκες στη συνέχεια.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbi0qgp7nptt-sf)

Η Σταμολάμπρου ήταν εντυπωσιακή με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-14. Η διεθνής γκαρντ συνέχισε δίχως φρένα και κατάφερε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό να πάει στο +16 (39-23) ημίχρονο, έχοντας 21 πόντους και δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην άμυνα του τριφυλλιού.

Οι πράσινες σούταραν με 0/10 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του τελικου. Η ομάδα της Καπογιάννη έγραψε το 45-30 με το γκολ-φάουλ της Ριντ, ενώ ένα σερί 10-0 του Παναθηναϊκού έκανε το 47-35 με τη Μόργκαν. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 56-44 με το καλάθι της Σταμάτη.

Η Νικολοπούλου με 4 σερί πόντους έκανε το 60-44 στο 27’. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε να γυρίσει το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός δεν το επέτρεψε και έφτασε στη νίκη.

Για τις νικήτριες η Σταμολάμπρου ήταν η κορυφαία με 26 πόντους, η Ντέιβις είχε 11, η Σταμάτη με τη Φοντέιν από 10. Στον αντίποδα για τις πράσινες η Ριντ είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ η Λεουτσάνκα σημείωσε 13 με 10 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε η Μόργκαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58

Ανοίγει και άλλο η «ομπρέλα» της επιδότησης παγίων δαπανών

Συνεπιμέλεια: Τεταμένο κλίμα, προσωπικές αναφορές και έντονες διαφωνίες– Σήμερα η ψήφιση του νομοσχεδίου

Μεγάλη φωτιά στον Σχίνο Κορινθίας - Εκκενώθηκαν οι οικισμοί Σχίνος, Αγία Σωτήρα, Βαμβακιές και Μαυρολίμνη