Stoiximan Basket League, Περιστέρι-Προμηθέας 79-90: Πήρε το ματσάρα, η πρόκριση θα κριθεί στην Πάτρα

Ο Προμηθέας επικράτησε του Περιστερίου με 79-90 σε ένα απίθανο ματς στο κλειστό της Τζον Κένεντι, έκανε το 1-1 στην προημιτελική σειρά και πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε Game 3 στην Πάτρα την προσεχή Δευτέρα (17/5, 20:50, ΕΡΤ3)

peristeripromi_14
Ο Προμηθέας είδε το Περιστέρι να κάνει εμφατικό break στην πρεμιέρα των playoffs ωστόσο απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έφερε τη σειρά ξανά στην Πάτρα! Με μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε το 1-1 στη σειρά και πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά όπου περιμένει ήδη το Λαύριο θα κριθεί σε Game 3! Ηγετική εμφάνιση από τον Μιχάλη Λούντζη, έκαναν τη διαφορά τα αδέλφια Γκραντ και ο Αγραβάνης, μολονότι είχε πρόβλημα με τα φάουλ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbd76wqo1mwp-sf)

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Προμηθέα στο κλειστό της Τζον Κένεντι και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά όταν ο Μιχάλης Τσαϊρέλης σκόραρε για το 20-9 στο 6:36 κόντρα στους Πατρινούς που έδειχναν… εγκλωβισμένοι σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έβγαλε καλές άμυνες, πέτυχε καλάθια στον αιφνιδιασμό και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 28-23 έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Πέτεγουεϊ.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια και έπειτα από το 32-28 του Σκορδίλη, έκαναν σερί 6-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μιχάλη Λούντζη (32-34, 12:32). Μάλιστα ο Αγκμπελίς ευστόχησε για το +6 του Προμηθέα (37-43, 16:20) ενώ ο Μάρβιν Τζόουνς διαμόρφωσε το 47-47 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Το δίδυμο των Πέτεγουεϊ και Σαλούστρου κουβάλησε επιθετικά τους γηπεδούχους ενώ οι Τζέριαν Γκραντ, Δημήτρης Αγραβάνης και Μιχάλης Λούντζης έκαναν τη διαφορά για τον Προμηθέα στο πρώτο μέρος.

Ακολούθως, το Περιστέρι βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο οποίος πέτυχε τους 8 από τους πρώτους 10 πόντους των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο κόντρα στον Προμηθέα που έβρισκε λύσεις με τους Λούντζη, Κλαβέλ και τα αδέλφια Γκραντ. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 67-67.

Ο εκπληκτικός Λούντζης με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 79-84 ενώ ο Τζεράι Γκραντ ανέβασε τη διαφορά στο +7 ((79-86, 37:08), υποχρεώνοντας τον Μανωλόπουλο να καλέσει timeout! Ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 79-90.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, μοίρασε 18 ασίστ αντί 13 των γηπεδούχων και είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λούντζης ηγήθηκε επιθετικά των Πατρινών με 21 πόντους, ο Τζεράι Γκραντ είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ ενώ ο αδελφός του Τζέριαν άγγιξε το triple-double με 19 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ!

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης βοήθησε τον Προμηθέα με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κρόκετ είχε 0/1 δίποντο και 1 ριμπάουντ στα 7:58 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Προμηθέα στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου οι Πατρινοί έκαναν επιμέρους σκορ 12-23.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας την απόδοσή του στο πρώτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι τις κακές επιλογές στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 1-1
Game 1: Προμηθέας - Περιστέρι 66-83
Game 2: Περιστέρι – Προμηθέας 79-90
Game 3: Προμηθέας – Περιστέρι 17/5 (20:50)