Stoiximan Basket League, Παναθηναϊκός-Ιωνικός 102-64: Με «ξέσπασμα» και τον αέρα του Κυπελλούχου το 1-0

Λίγα 24ωρα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο αλλά στη συνέχεια πάτησε γκάζι και διέλυσε τον Ιωνικό (102-64) στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των playoffs της Stoiximan Basket League, κάνοντας το 1-0

pao-ionikos_stoiximan
Ήταν δεδομένο ότι ο Κάτας ήθελε να μοιράσει «ανάσες» μετά τον τελικό Κυπέλλου της περασμένη Κυριακής. Η αλήθεια είναι ότι στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Παναθηναϊκού έμοιαζαν να είναι «άδειοι» ωστόσο όταν ο Ιωνικός φάνηκε ότι μπορεί να «ανησυχήσει» τους «πράσινους», στο παρκέ υπήρχε μόνο μια ομάδα!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbbhpv5bzek9-sf)

Το «τριφύλλι» πραγματοποίησε επιμέρους 62-25 στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά μετέτρεψε το αγχωτικό πρώτο μέρος (40-39) σε... καταιγίδα!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν πρώτος σκορερ με 23 πόντους (7/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) έχοντας σημειώσει τους 21 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο, ο Ντίνος Μήτογλου πρόσθεσε «double double» με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ «διψήφιος» ήταν ο Μπέντιλ με 12 πόντους.

Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά με τον Ιωνικό και χρειάζεται άλλη μα νίκη την Παρασκευή (14/5, 17:00) στην έδρα του Ιωνικού για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League. Να σημειωθεί ότι σε αυτό το ματς η ομάδα της Νίκαιας «κατέβηκε» να παίξει με μόλις εννέα παίκτες.

Λίγο το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός υποτίμησε στην αρχή τον Ιωνικό, λίγο η... χαλάρωση των «πρασίνων» μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, έδωσε το δικαίωμα στον Ιωνικό να ελέγξει το ματς και να πάρει με το «καλημέρα» και διαφορά εννέα πόντων (4-13) έχοντας πραγματοποιήσει σερί 11-0 (από το 4-2) χάρη στον Χόλογουελ ο οποίος είχε πετύχει τους επτά από τους 11 πόντους της ομάδας του σ' εκείνο το διάστημα. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός δεν έπαιζε καλά σε κανένα από τα δύο σημεία του παρκέ. Μονοδιάστατος στην επίθεση, καμία κίνηση με ή χωρίς τη μπάλα και μόνο ο Παπαπέτρου αποτελούσε τη «σταθερή αξία» των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 14-18 λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (14-20) αλλά με ένα γρήγορο 5-0 του Ιωνικού, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν... άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκαν με 25-14 στο 14'! Αν μη τι άλλο ήταν μια εξέλιξη που λίγοι περίμεναν, με τους Τολιόπουλο και Πρίτζετ να είχαν πάρει τη σκυτάλη από τον Χόλογουελ. Κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα έως το 16' (19-28) αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός αργά, αλλά σταθερά, «ροκάνισε» τη διαφορά και πέρασε και μπροστά στο σκορ (36-34 στο 18') πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (40-39).

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παπαπέτρου είχε... οργιάσει έχοντας 21 πόντους με 6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές και 4 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μήτογλου (8π., 7ριμπ.) όταν πέρασε στο παρκέ. Οι «πράσινοι» είχαν συνολικά 12/19 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 7/9 βολές, αλλά και 8 λάθη, ενώ ο εξαιρετικός Ιωνικός 8/20 δίποντα, 6/15 τρίποντα και 5/6 βολές.

Όπως ήταν... αναμενόμενο, από ένα σημείο και μετά ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να αντέξει. Αν και δεν έπειθε, ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίρνει το momentum του ματς και μάλιστα πήρε και διψήφια διαφορά πόντων (57-46) στο 26'. Ουάιτ και Χεζόνια ακολουθούσαν τον Παπαπέτρου και με την συμβολή και των Μήτογλου και Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» πήραν και διαφορά 19 πόντων (69-50) με τη λήξη της 3ης περιόδου στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Φυσικά κάπου εκεί το ματς... τελείωσε, με το «τριφύλλι» να είχε «κλειδώσει» το 1-0 στη σειρά.

Η τέταρτη περίοδος δεν ήταν τίποτε περισσότερο από τυπική διαδικασία. Ο δείκτης του σκορ έφτασε αρχικά στο +25 για τον Παναθηναϊκό (82-57 στο 33'), με τον Κάτας να κάνει rotation και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν θέμα... χρόνου να γυρίσει το ματς από το α' ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό του ματς, οι «πράσινοι» είχαν 16/18 δίποντα (!!!) 8/16 τρίποντα ενώ ο Ιωνικός μόλις 10/29 εντός παιδιάς! Επίσης οι «πράσινοι» είχαν 20 ασίστ στο δεύτερο μισό του αγώνα και τελείωσαν το ματς με +11 ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας τους 21 από τους 23 πόντους του. Συνολικά μέτρησε 7/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ντίνος Μήτογλου είχε 18 πόντους με 6/8 σουτ και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μουσταφά Μουχαϊμίν είχε 0/4 σουτ σε 25 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός στην άμυνα, συγκεντρωμένος στην επίθεση «διαβάζοντας» τα σημεία που έπρεπε να «χτυπήσει» και πραγματοποίησε επιμέρους 29-11.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πολύ δύσκολο καλάθι του Άαρον Ουάιτ στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου, όταν φάνηκε να χάνει τον βηματισμό του, με αποτέλεσμα να πετάξει τη μπάλα χωρίς να βλέπει και τη στείλει στο καλάθι του Ιωνικού.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το πρώτο ημίχρονο. Ο Ιωνικός το 38% εντός παιδιάς και τα 20 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64

Game 1: Παναθηναϊκός - Ιωνικός 102-64
Game 2: Ιωνικός - Παναθηναϊκός 14/5
Game 3: Παναθηναϊκός - Ιωνικός 16/5 (αν χρειαστεί)