Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς στο Μεξικό - Ήττα 2-0 από τον Ζβέρεφ

Ο Έλληνας πρωταθλητής  μετά, πλέον, έξι ήττες σε ισάριθμους τελικούς ATP 500 και οκτώ ήττες σε συνολικά 14 τελικούς καριέρας - Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Γερμανού πρωταθλητή απέναντι στον Τσιτσιπά

tsitsipas_sveref
Η «κατάρα» των τελικών... χτύπησε τον Στέφανο Τσιτσιπά και στο Ακαπούλκο. Ο Ελληνας πρωταθλητής ηττήθηκε με 6-4, 7-6 από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, μετά 2 ώρες και 19 λεπτά, στον μεγάλο αγώνα του Abierto Mexicano, μετρώντας έτσι έξι ήττες σε ισάριθμους τελικούς ATP 500, οκτώ ήττες σε συνολικά 14 τελικούς καριέρας.

Τελευταίος του τίτλος, παραμένει αυτός που πανηγύρισε το Φεβρουάριο του 2020 στη Μασσαλία.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Γερμανού πρωταθλητή απέναντι στον Τσιτσιπά, σε συνολικά επτά μεταξύ τους αναμετρήσεις και η πρώτη μετά από πέντε ήττες στη σειρά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στα σετ, αφού προηγήθηκε με 4-1 και είχε διπλό break point στο έκτο game, όμως ο Σβέρεφ με πέντε σερί κερδισμένα games, μπήκε μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο σετ ήταν συναρπαστικό, μέχρι το ένατο game όπου ο Ζβέρεφ πέτυχε το break. Ο Τσιτσιπάς έσωσε match point σε εκείνο το game και κατάφερε να πάρει πίσω το break, ωστόσο ο Γερμανός στη συνέχεια και με ένα εντυπωσιακό tie break, κατάφερε να ολοκληρώσει τη νίκη του.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

Ένα βήμα πριν την «επιστράτευση» γιατρών - Το «ναυάγιο» στην τηλεδιάσκεψη κυβέρνησης και ιατρικών συλλόγων

Κορωνοϊός - Η Αττική στον κλοιό της πανδημίας - Κέντρο και Πειραιάς στο «βαθύ κόκκινο»

Το απόλυτo φουτουριστικό σκηνικό στην Ιταλία: Εστιατόρια σε πύργους και ιπτάμενα ταξί για τους τουρίστες - Φωτογραφίες