Διπρόσωπη η εθνική, 1-0 τον Καναδά

Παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα, το κακό της στο πρώτο και το καλό στο δεύτερο ημίχρονο, η εθνική ομάδα της Ελλάδας νίκησε στο AEL FC Arena της Λάρισας την αντίστοιχη του Καναδά με 1-0, σε φιλικό ματς προετοιμασίας ενόψει του εντός έδρας αγώνα με τη Μάλτα για τα προκριματικά του 2012.

Οι Έλληνες παίκτες παρουσιάστηκαν με… βαριεστημένη διάθεση στο πρώτο μισό του αγώνα, με αποτέλεσμα να έχουν καλή απόδοση και να μην χάνουν ούτε μία ευκαιρία. Στην επανάληψη, μετά τις… φωνές του Σάντος, οι διεθνείς της «γαλανόλευκης» (με τον Φετφατζίδη να ανεβάζει στροφές και να αναδεικνύεται σε κορυφαίο του αγώνα) πίεσαν ψηλά, δημιούργησαν φάσεις και θα μπορούσαν να πετύχουν μεγαλύτερη σε έκταση νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

63΄: Λάθος της καναδικής άμυνας, η μπάλα στρώνεται στον Φετφατζίδη που με ωραίο σουτ από το σημείο του πέναλτι πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με τη γαλανόλευκη... 1-0

Ελλάδα (Σάντος): Σηφάκης (46' Χαλκιάς), Τοροσίδης (46' Βύντρα), Τζαβέλλας, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Καραγκούνης, Νίνης, Κατσουράνης (46' Καφές), Σαλπιγγίδης (46' Μήτρογλου, 70' Γεωργιάδης), Φετφατζίδης, Λυμπερόπουλος (61' Κονέ).

Στον πάγκο: Σιόβας, Σπυρόπουλος, Σαμαράς, Μάκος.

Καναδάς (Στίβεν Χαρτ): Μπόργιαν, Πίτερς, Καν, Γιάνκοβιτς, Τζόνσον, Τζάκσον, Χάτσινσον, Ντε Ροσάριο, Σίμπσον, Όσεαν.

Στον πάγκο: Χίρσφελντ, Πασέκο, Σταλτέρι, Φρεντ, Έντγκαρ, Ρίκετς.