Αγόρασε ζώα από το εξωτερικό... και έχασε 4.000 ευρώ
Kτηνοτρόφος από την περιοχή της Βάρδας έπεσε στην ηλεκτρονική παγίδα που του έστησαν επιτήδειοι
Μάνος Τσαγκαράκης
Στην ηλεκτρονική παγίδα που του έστησαν επιτήδειοι οι οποίοι παρίσταναν τα στελέχη εταιρείας με έδρα χώρα του εξωτερικού, έπεσε ένας κτηνοτρόφος από την περιοχή της Βάρδας στην Ηλεία, ο οποίος πλήρωσε για να αγοράσει ζώα τα οποία όμως δεν παρέλαβε ποτέ.
Το θύμα είχε δεχθεί πριν από τρεις εβδομάδες ένα μήνυμα στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του από την υποτιθέμενη εταιρεία, η οποία τον ενημέρωνε ότι τάχα διέθετε προς πώληση βοοειδή σε συμφέρουσες τιμές. Στη συνέχεια ο κτηνοτρόφος επικοινώνησε με έναν άγνωστο που εμφανιζόταν ως διευθυντής πωλήσεων της εταιρείας και συμφώνησαν στην αγορά.
Έπειτα, κατέθεσε το ποσό των 4.000 ευρώ ως προκαταβολή για την αγορά των ζώων σε τραπεζικό λογαριασμό χώρας του εξωτερικού, ωστόσο ως τώρα δεν έχει παραλάβει τα βοοειδή και οι προσπάθειές του να επικοινωνήσει με την εταιρεία έπεσαν στο κενό. Έτσι, υπέβαλε καταγγελία στους αστυνομικούς του τμήματος Βουπρασίας και σχηματίστηκε δικογραφία για απάτη σε βάρος αγνώστων.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.