PROTOTHEMA

Κόσμος

Μετά τις δηλώσεις Τσαβούσογλου

Συρία σε Τουρκία: Μην τολμήσετε να μπείτε στο έδαφός μας

Συρία σε Τουρκία: Μην τολμήσετε να μπείτε στο έδαφός μας

«Προειδοποιούμε την τουρκική ηγεσία ότι, αν αρχίσουν επιχειρήσεις μάχης στην περιοχή Αφρίν, αυτό θα θεωρηθεί πράξη επίθεσης του τουρκικού στρατού», αναφέρεται σε δήλωση του αναπληρωτή υπουργού Εξωτερικών

Η κυβέρνηση της Συρίας προειδοποίησε σήμερα την Τουρκία να μην εξαπολύσει στρατιωτική επιχείρηση στη βορειοδυτική συριακή περιφέρεια Αφρίν και δήλωσε πως οι συριακές αντιαεροπορικές δυνάμεις είναι έτοιμες να αμυνθούν εναντίον μιας τέτοιας επίθεσης.


«Προειδοποιούμε την τουρκική ηγεσία ότι, αν αρχίσουν επιχειρήσεις μάχης στην περιοχή Αφρίν, αυτό θα θεωρηθεί πράξη επίθεσης του τουρκικού στρατού», αναφέρεται σε δήλωση του αναπληρωτή υπουργού Εξωτερικών Φαϊζάλ Μεκντάντ που μεταδόθηκε από τα κρατικά μέσα ενημέρωσης.

«Η συριακή αντιαεροπορική άμυνα έχει αποκαταστήσει την πλήρη ισχύ της και είναι έτοιμη να καταστρέψει στόχους της τουρκικής πολεμικής αεροπορίας στους αιθέρες της Συριακής Αραβικής Δημοκρατίας», πρόσθεσε.

Ο τούρκος υπουργός Εξωτερικών Μεβλούτ Τσαβούσογλου δήλωσε σε σημερινή συνέντευξή του στο CNN Turk πως η Τουρκία θα επέμβει στις περιφέρειες Αφρίν και Μανμπίτζ για να αντιμετωπίσει τις πολιτοφυλακές YPG των Κούρδων της Συρίας.

Τουρκικές δυνάμεις έχουν ήδη αναπτυχθεί σε περιοχές της Συρίας και στις δύο πλευρές της Αφρίν, η οποία ελέγχεται από τις YPG. Ο συριακός στρατός ελέγχει εδάφη προς νότον.

«Η παρουσία οποιωνδήποτε τουρκικών δυνάμεων σε συριακά εδάφη απορρίπτεται κατηγορηματικά», δήλωσε ο Μεκντάντ. Πρόσθεσε πως η στρατιωτική δράση εκ μέρους της Άγκυρας θα περιπλέξει τον ρόλο της στις διπλωματικές προσπάθειες και θα την βάλει «στο ίδιο επίπεδο με τις τρομοκρατικές οργανώσεις».
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

νηρέας18/01/201822:07

Θράσος ! Δεν έχει δικαίωμα ...... σε άλλο κράτος ...

Απάντηση
Ωραίες εποχές ζούμε18/01/201820:54

Το παιχνίδι χοντραίνει για τους τουρκαλάδες. Εδώ θα δούμε πόσο λιοντάρια είναι με τον απίστευτο στρατό που διαφημίζουν. Τώρα που σήκωσε ανάστημα ο Άσαντ. Και μετά να βγάλουμε τα σωστά συμπεράσματα για την δική μας μεριά σχετικά με τα μεμέτια . Να ζήσει και ο πλοίαρχος της κανονιοφόρου στα ίμια που θα τους κάρφωνε αν δεν ανέκρουαν πρύμνα. Προηγουμένως επι ασυρμάτου ήταν ανυποχώρητοι. Στην πράξη που χόντρυνε το παιχνίδι όχι. Οι τούρκοι αυτοί είναι . Αν δούνε υποχωρητικότητα απαιτούν με τσαμπουκά. Στην αντίθετη περίπτωση πίσω στα σίγουρα.

Απάντηση
Λευθέρης18/01/201820:46

Το γεγονός ότι σήμερα η Τουρκία είναι ο καλύτερος πελάτης της Ρωσίας και μελοντικός "σύμμαχος" ,ενώ τα έχει ψιλοσπάσει και με το ΝΑΤΟ , δεν σου λέει κάτι εε ???? Ρίξαν το Σουχόϊ ζήτησαν συγγνώμη και γίναν οι καλύτεροι πελάτες του Τσάρου...

Απάντηση
Τώρα φοβήθηκαν18/01/201818:04

εδώ κατέρριψαν ρωσικό αεροσκάφος και η Ρωσία το κατάπιε, θα φοβηθούν τη Συρία? Αν δε σε τρομάζει ένα οπλοστάσιο 2.000 πυρηνικών, δε σε τρομάζει τίποτα στον πλανήτη. Η Τουρκία είναι απλά ατρόμητη, είναι έτοιμη να πολεμήσει με όλους ενώ κανείς δεν είναι έτοιμος να πολεμήσει με αυτή. Γι'αυτό κερδίζει και θα κερδίζει πάντα.

Απάντηση
Παναρας18/01/201821:24

Οταν ομως τα βροντηξε ο πουτιν επεσαν στα γονατα του για ελεος,κατουρηθηκανεπανω τους

Απάντηση
giannis18/01/201820:55

με το ισραηλ γιατι παντα τις κοτες ??δεν εχει 2000 κεφαλες καπου 600 εχει ...αλλα....χαχαχα μουσουλμανακο το ισραηλ μια ζωη θα σας γλενταει

Απάντηση
ΚΩΣΤΑΣ2118/01/201820:48

Τι ειδικότητα είχες στον στρατό, εάν βέβαια υπηρέτησες; Αιχμάλωτος πολέμου μήπως;

Απάντηση
Win18/01/201820:31

Ελα μωρη Σεχραζατ... ΚΟΤΑ!!!

Απάντηση
Ισως18/01/201820:13

Εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά ίσως η εικόνα ειναι λίγο πλασματική αν σκεφτείς οτι έκαναν 3 μήνες να καταλάβουν μια πόλη (Al bab) απο 100 ξυπόλητους και στο τέλος μήκαν μετά από συμφωνία.

Απάντηση
Totenkopf18/01/201819:48

Ναι είδαμε πόσο έτοιμη να πολεμήσει είναι η Τουρκία,φαίνεται με τους Κούρδους που τους πήραν φαλάγγι

Απάντηση
Θεσσαλονίκη - Μακεδονία 18/01/201819:32

Έλα σταμάτα τον βόθρο σου , μην ξεράσω.

Απάντηση
Ο,60 λιρες δε λεει18/01/201819:17

Ποσο δινει η τουρκικη πρεσβεια για το σχολιο;

Απάντηση
Μιχάλης18/01/201818:20

Τουρκόφιλος είσαι ή κάνω λάθος.

Απάντηση