PROTOTHEMA

Οικονομία

Αποκαλυπτήρια για το προσχέδιο στη Βουλή

Προϋπολογισμός «έκπληξη» ακόμα και για την Τρόικα

Προϋπολογισμός «έκπληξη» ακόμα και για την Τρόικα
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Στη Βουλή κατατίθεται σήμερα το προσχέδιο του κρατικού προϋπολογισμού του 2014 - Το μεγάλο «στοίχημα» της κυβέρνησης για το πρωτογενές πλεόνασμα του 2013

Ανατροπές και εκπλήξεις για όλους θα κρύβει, σύμφωνα με πηγές του υπουργείου Οικονομικών, ο νέος κρατικός προϋπολογισμός για το 2014. Σε «κλειδί» των εξελίξεων αναδεικνύεται το πρωτογενές πλεόνασμα του 2013, αφου αυτό θα αποτελέσει και την αφετηρία στον «οδικό χάρτη» για την ελληνική οικονομία κατά 2014.

Το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης φαίνεται πως δε θέλει να κάνει τη χάρη στην Τρόικα να «κουρέψει» τις εκτιμήσεις του και επιμένουν σε πιο φιλόδοξους στόχους για τη νέα χρονιά, που θα πήγαιναν όμως εκ προοοιμίου χαμένοι αν αποδέχονταν τις απαιτήσεις των ελεγκτών για μηδενικό πλεόνασμα φέτος, της τάξεως του 80-100 ευρώ το πολύ. Δεν αποκλείεται έτσι «να τρίβουν τα μάτια τους» οι ξένοι ελεγκτές αν ψάχνουν και δεν βρίσκουν πουθενά το ποσό αυτό στο οποίο πίστευαν πως συμφώνησαν τελικά με την κυβέρνηση, πριν την αναχώρησή τους από την Αθήνα την προηγούμενη Κυριακή.

Το προσχέδιο του νέου προϋπολογισμού γραφόταν μέχρι πολύ αργά το βράδυ και θα παρουσιαστεί στις 12 το μεσημέρι από τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών κύριο Χρηστο Σταϊκούρα, αμέσως μετά την κατάθεσή του στη Βουλή. Σύμφωνα με πληροφορίες όμως, το «παζάρι» με την Τρόικα για τα νούμερα του 2013, που θα οριοθετούσαν τους στόχους και τα μετρα και για το 2014, θα συνεχίζεται για αρκετές ημέρες ακόμη.

Παρότι προ δεκαημέρου είχε γίνει γνωστό πως «τα νούμερα του 2013 έκλεισαν», ύστερα από τις πιέσεις της Τρόικα, φαίνεται πως την τελευταία στιγμή  στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους επικρατούσε η άποψη να επικρατήσει κατά τη σύνταξη του προσχεδίου η «γραμμή» της Αθήνας, που εκτιμά πως το πρωτογενές πλεόνασμα του 2013 θα είναι τελικά πολύ υψηλότερο φέτος, σε σχέση με όσο εκτιμούν οι απεσταλμένοι τν δανειστών.

Δύο «προσχέδια»


Με το σκεπτικό αυτό, μέχρι αργά το βράδυ της Κυριακής εχθές, ετοιμάζονταν δύο «προσχέδια» του νέου προϋπολογισμού:

-  Το πρώτο σενάριο που εξετάστηκε ήταν να μην υπάρχει στο προσχέδιο καμία αναφορά στο πρωτογενές πλεόνσμα του 2013, αλλά να κρατηθεί «μυστικό» προς το παρόν. Η τακτική αυτή στόχο θα έχει να δοθεί χρόνος στην κυβέρνηση να συλλέξει και νεώτερα στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού του 2013 (μέχρι να εκδοθούν τουλάχιστο τα οριστικά στοιχεία του Σεπτεμβρίου ή και του Οκτωβρίου) βάσει των οποίων θα μπορεί βάσιμα να υποστηρίζει τον Νοέμβριο, καταθέτοντας το τελικό σχέδιο του νέου προϋπολογισμού, πως το 2013 θα κλείσει με πολλαλάσιο πλεόνασμα από όσο επιμένει να εκτιμά η Τρόικα.

-  Το  δεύτερο σενάριο ήταν να μπει τελικά σαν πρόβλεψη στο προσχέδιο ένα πλεόνασμα 2-3 φορές μεγαλύτερο από όσο ζητά η Τρόικα, δηλαδή περίπου 250-300 εκατ. ευρώ ή και ελαφρώς υψηλότερο, αντί 80-100 εκατ. που επιμένουν οι δανειστές. Και αυτό το σενάριο πάλι, στηρίζεται στη λογική πως μέχρι την κατάθεση του τελικού σχεδίου του προϋπολογισμού, θα υπάρξουν νεότερα στοιχεία που θα επιτρέψουν στην κυβέρνηση να υποστηρίξει βάσιμα ότι το πραγματικό πλεόνασμα στο τέλος του 2013 θα είναι ίσο ή και μεγαλύτερο από όσο η Αθήνα υποστηρίζει και, άρα, θα είναι «βιώσιμο» για να μπορούν να στηριχθούν επάνω του οι σχεδιασμοί και προβλέψεις της για  το 2014.

Νέα μέτρα

Αν και το προσχέδιο δεν θα αναφέρει πρόσθετες παρεμβάσεις, από το ύψος του πρωτογενούς πλεονάσματος του 2013 θα προκύπτει και αν θα απαιτηθούν νέα μέτρα για να επιστευχθούν οι στόχοι  για έσοδα και δαπάνες.

Σύμφωνα με πληροφορίες αναμένεται να προβλέπει  συνολικά αύξηση εσόδων κατά 2,5 δισ. ευρώ το 2014, αλλά και περικοπή δαπανών ύψους 2,7 δισ. ευρώ κυρίως από ασφαλιστικά ταμεία, από την υγεία, αλλά και τις ΔΕΚΟ, τις επενδύσεις, μισθούς και συντάξεις και τους ΟΤΑ. Για το 2014 το δημόσιο έλλειμμα (μαζί με τις πληρωμές για χρέη και τόκους) εκτιμάται ότι θα πέσει κάτω από 3% του ΑΕΠ. Προβλέπεται επίσης ανάπτυξη 0,6% έναντι ύφεσης 4% το 2013, αν και το οικονομικό επιτελείο διαβλέπει πως η χρονιά θα κλείσει με καλύτερα αποτελέσματα και σε αυτό το μέτωπο, όπως και με το πλεόνασμα, σε σχέση με τους στόχους στο προσχέδιο.

eco07/10/201314:06

5,6 δις νεα μετρα για το 2014, με προβλεψη για επιπλεον μετρων αν χρειαστει...προσχεδιο προυπολογισμου 2014..

Απάντηση
Σαλουν07/10/201311:32

Tην Χρυση Τροικα ποτε θα την βαλετε μεσα που μας εχει καταληστευσει ??? μετρα μετρα φοροι φοροι,,,,,, ελεος ρεεεε παρτε δρομο και οι 300 της βουλης να ηρεμισουμε

Απάντηση
R07/10/201311:16

Οτάν αφήνεις τα παντα και τους πάντες απλήρωτους λογικό είναι να χεις ''πλεόνασμα'', προσωπικά εμένα το κράτος μου χρωστάει απο περσι κοντά στα δυο χιλιάδες ευρώ και μέχρι σήμερα δεν έχω παρει σεντ,ενω απ την αλλη χαράτσια,φόροι κτλπ τρέχουν κανονικα

Απάντηση
Χρήστος07/10/201311:10

Δώσε και άλλο πόνο σαμαρά μηπωςκαι τελικά ξυπνήση ο έλληνας.

Απάντηση
Γρηγόρης07/10/201309:58

Το ελληνικό κράτος συνεχώς χρωστά και συνεχώς του χρωστούν. Τα λεγόμενα ληξιπρόθεσμα προς τους ιδιώτες και από τους ιδιώτες προς το κράτος. Επί Σημίτη τα ληξιπρόθεσμα του κράτους προς τους ιδιώτες ήταν 6 7 δις, τόσα αντέχει περίπου η αγορά. Πρόκειται στο μεγαλύτερο μέρος τους για χρήματα προς τους προμηθευτές των νοσοκομείων, των ασφαλιστικών ταμείων προς τους εργολάβους έργων για έργα ή για τμήματα έργων που έχουν κατασκευαστεί, εφάπαξ υπαλλήλων καθώς και επιστροφές φόρων. Οι προμηθευτές και οι κατασκευαστές έχουν πληρώσει ή έχουν δώσει επιταγές για τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες τους και περιμένουν να πάρουν τα χρήματά τους. Το 2012 τα ληξιπρόθεσμα του δημοσίου προς τους ιδιώτες είχαν φτάσει σχεδόν τα 12 δις. Τα ποσά αυτά δυστυχώς δεν υπολογίζονται στο έλλειμμα του προϋπολογισμού. Αυτή τη στιγμή τα ληξιπρόθεσμα του δημοσίου προς τους ιδιώτες είναι περίπου 4 δις, όταν τελειώνει το οικονομικό έτος ξεχρεώνουν όσους περισσότερους μπορούν, για αυτό το έλλειμμα μεγαλώνει, και στην προκειμένη περίπτωση το πρωτογενές πλεόνασμα μικραίνει ακόμη λοιπόν και βγει πρωτογενές πλεόνασμα πάλι κάτι χρωστούν και το αφήνουν για το επόμενο έτος. Είναι λοιπόν παράλογο να κάνει το κράτος παροχές χωρίς να έχει ξεχρεώσει, οι πολιτικοί όμως δεν έχουν κανένα πρόβλημα να το κάνουν για κερδίσουν ψήφους. Τα ληξιπρόθεσμα των ιδιωτών προς το κράτος είναι βέβαια πολύ περισσότερα, το θέμα όμως είναι τι μπορεί να εισπραχθεί; Διότι ένας που χρεοκόπησε και χρωστά δεν δύναται να πληρώσει. Τα ληξιπρόθεσμα των ιδιωτών που δημιουργήθηκαν μέσα στο 2012 προς το κράτος ήταν 15 δις. Εάν έδιδαν αυτά τα χρήματα όχι μόνο πρωτογενές θα βγάζαμε αλλά πλεονασματικό προϋπολογισμό. Και για όσους δεν γνωρίζουν πρωτογενές πλεόνασμα έχουμε όταν τα έσοδα του κράτους είναι μεγαλύτερα από τα έξοδα εάν εξαιρέσουμε τα έξοδα για το χρέος και τους τόκους.

Απάντηση
ΘΕΟΔΩΡΟΣ07/10/201309:28

ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΡΑ......ΦΟΡΟΙ ΦΟΡΟΙ ΦΟΡΟΙ.....ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ......ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ..........Ο ΝΕΟΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΓΡΙΩΝ ΦΟΡΩΝ.........

Απάντηση
lol07/10/201309:04

Δεν με πειραζει η ανεργια. Δεν με πειραζουν οι φοροι ουτε οι κατασχεσεις ουτε οι απολυσεις αλλα οτι δεν τιμωρειτε τους πολιτικους που μας εφεραν εως εδω και ειναι σαν να λετε και στους επομενους να κανουν τα ιδια. Φυλακη βαλατε την εγκληματικη Χρυση Αυγη ΟΧΙ τις αιτιες που οδηγησαν στην γιγαντωση της. . Ο νομος περι ευθυνης υπουργων του Αλογοσκουφη?Ο νομος που χαριζει τα δανεια των κομματων προς τις τραπεζες?Οι καταστροφεις της χωρας Καραμανλης -Παπανδρεςου=Παπακων σταντινου-Παπαθανασι ο υ, και ο Βενιζελος ο μαγειρας?Αυτα τα κανατε γαργαρα ξεπληρωνοντας γραμματια και νομιζετε οτι ολοι εμεις τα 2 εκ. ανεργοι θα τα καταπιουμε και θα παμε να πεθανουμε για 20 χρονια ψαχνοντας για δουλεια?Καμμια τιμωρια?Εικονα σταθεροτητας θα επελθει οταν τιμωρηθουν οι υπαιτιοι και οχι να τους κρυβεις και να τους χτυπας στην πλατη επειδη ξεπληρωνεις το γραμματιο της ανεληξης σου στην αρχηγια της ΝΔ. Ο ανθρωπος αυτος μαζι με την κυβερνηση του με εγκληματικη αμελεια οδηγησε την χωρα στην καταστροφη. Και αυτο γιατι δεν πηρε εγκαιρα μετρα να σωθει η Ελλαδα,αλλα προτιμησε να σωθει η ΝΔ και να καταστραφει η Ελλαδα. Το ελλειμα ηταν 14% οπως ειπε και η Ευροστατ και οχι 8%. Και να φανταστει κανεις οτι ο προυπολογισμος ηταν για 4%

Απάντηση
Καλά07/10/201308:36

2,5 δις extra φόροι σε μια οικονομία στην καλύτερη περίπτωση ίση με την φετινή! Η λέξη αδιέξοδο πρέπει να αντικατασταθεί από τη λέξη στουρνάρας.

Απάντηση