ΠΑΟΚ-Tενερίφη 74-79: Βελτιωμένος, αλλά και πάλι έχασε

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε κόντρα στην κάτοχο του τίτλου, Τενερίφη, όμως ηττήθηκε με 74-79 και πλέον βρίσκεται στο 1-4. Μοιραίος ο Κατσίβελης στο τέλος με την άστοχη βολή που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση

Δεν κατάφερε να φτάσει στην δεύτερη νίκη του στο Champions League o ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου γνώρισε την ήττα με 79-74 στην έδρα του από την Τενερίφη και πλέον έπεσε στο 1-4.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάνε το ματς στην παράταση αν ο Κατσίβελης δεν αστοχούσε σε βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το ματς
Ο Αμπρομάιτις με 2/2 τρίποντα έγραψε το 4-6 στο 2', ενώ τη σκυτάλη στα εύστοχα τρίποντα πήρε ο Τόμπι που έκανε το 6-11 στο 4'. Ο Χρυσικόπουλος δεν άφησε την Τενερίφη να ξεφύγει, αφού με 5 σερό πόντους έκανε το 11-14. Ο Παπαθεοδώρου πέρασε στο ματς τον Χαραλαμπόπουλο, ενώ ο Ουάιτ σκόραρε με τρίποντο για το 14-23 στο 9'. Ο Τσόχλας απάντησε με τρίποντη «βόμβα» στο τέλος του δεκαλέπτου για το 17-23.

Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση της, έσφιξε την άμυνα της και προηγήθηκε με 12 (24-36) με το καλάθι του Τόμπι στο 16'. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε γρήγορα και με ένα επιμέρους 10-2, έφερε τη διαφορά στους 4 (34-38) χάρη στο καλάθι του Κατσίβελη. Ένα φάουλ που δεν έπρεπε να γίνει ποτέ από τον Κατσίβελη έδωσε την ευκαιρία στον Ντε Μιγκέλ να βάλει 2 βολές και να διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου (36-42). Οι γηπεδούχοι σούταραν με 3/12 (25%) στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα γρήγορο 5-0 μείωσε στον πόντο (41-42) με τον Τζόουνς. Ο Ριτσότι με 5 σερί πόντους έγραψε το 46-51 στο 25'. Ο Κατσίβελης είχε κέφια στο ματς και με 6 σερί πόντους, μείωσε στους 3 (53-56, 27'), φτάνοντας τους 15 πόντους. Το κρεσέντο του Ριτσότι συνεχιζόταν, όμως ο δικεφαλος του Βορρά είχε απαντήσεις και με τον Μαργαρίτη έκανε το 57-61.

Δεν σταμάτησαν να πιέζουν στην άμυνα οι γηπεδούχοι, με τον Τζόουνς να γράφει το 63-66. Οι ομάδες δεν έβρισκαν εύκολα στόχο στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 66-67 με τον Χρυσικόπουλο. Ο Μπειράν με γκολ-φάουλ έκανε το 66-70 στο 37'. Ο Τσόχλας με τρίποντο έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ, 1 λεπτό πριν τη λήξη. Ο Σαν Μιγκέλ με 2.2 βολές έκανε το 73-75, με τον Κατσίβελη να αστοχεί σε 1 από τις δύο βολές για το 74-75, 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αυτή η βολή έπαιξε το ρόλο της στο τέλος, αφού η Τενερίφη ήταν εύστοχη στις βολές και έφυγε με το διπλό από την Θεσσαλονίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Τενερίφη σούταρε με 14/37 τρίποντα, παίρνοντας σημαντικές διαφορές σε κάποια σημεία του αγώνα, ενώ πήρε καλύτερες αποφάσεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ:.Ο Ριτσότι σημείωσε 22 πόντους, (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 7/10 βολές), ενώ μοίρασε και 5 ασίστ

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τομπι τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, βοηθώντας πολύ την ομάδα του

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κόνιαρης είχε 0/3 σουτ και δεν κατάφερε να προσφέρει στην ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κατσίβελης πήγε στις βολές με το σκορ στο 73-75, όμως έβαλε 1/2 και έτσι ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση, αν δεν δεχόταν καλάθι στην τελευταία επίθεση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα ποσοστά του στα τρίποντα, (6/22, 27%) και την αδυναμία του να πάρει το προβάδισμα στο σκορ τα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ενώ η Τενερίφη τα σουτ εντός πεδιάς (23/57, 40%)

Τα Δεκάλεπτα: 17-23, 36-42, 57-61, 74-79.