Βίντεο: Θρίαμβος της Μαρσέιγ, γκολ ο Κώστας Μήτρογλου

Η Μαρσέιγ σκόρπισε την Καέν με 5-0, με τον Μήτρογλου να βρίσκει δίχτυα - Επιτέλους νίκη για Λιλ και Νις

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μαρσέιγ στο ματς με την Καέν. Οι Μασσαλοί δυσκολεύτηκαν μόνο μέχρι να βρουν το πρώτο γκολ και ξέσπασαν στην επανάληψη, φτάνοντας στη νίκη με 5-0. Ο Λουίς Γκουστάβο ήταν εκείνος που έλυσε το γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1-0 στο 43’.

Και στην επανάληψη ακολούθησε καταιγίδα. Ο Τοβέν έκανε το 2-0 στο 47’, ενώ ο Σανσόν το 3-0 στο 52’ από δύσκολη γωνία. Στο 76’ ήρθε η σειρά του Μήτρογλου να σκοράρει με κεφαλιά για το 4-0 ύστερα από σέντρα του Τοβάν, που στη συνέχεια πέτυχε και δεύτερο γκολ για το τελικό 5-0 στο 81’.

Η Λιλ κατάφερε επιτέλους να φτάσει σε μία νίκη, κερδίζοντας με 3-0 στην έδρα της Μετζ στο ντεμπούτο του Αντζ στον πάγκο. Οι λιλουά πήραν βαθιά ανάσα, με τον Πέπε να κάνει το 0-1 με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και να κάνει πιο απλά τα πράγματα για την ομάδα του. Στο 67’ τα πάντα τελείωσαν, όταν ο Μπαλουλί έκανε το 0-2, ενώ στο 87’ ο Πέπε έκανε το τελικό 0-3.

Νίκη και για τη Νις, που ήταν καλύτερη και πήρε το προβάδισμα με πέναλτι του Μπαλοτέλι στο 40’. Ο Ιταλός επιθετικός, όμως, φρόντισε να αποβληθεί στο 89’ για ανόητο μαρκάρισμα, κάτι που τελικά δεν στοίχισε στους νισουά, που συνεχίζουν να ψάχνουν τον καλό τους εαυτό, να κερδίζουν με 1-0 την Ντιζόν.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Ρεν - Μπορντό 1-0 (11' αυτ. Τουλαλάν)

Σάββατο
Ανζέ - Παρί Σεν-Ζερμέν 0-5 (5' και 84' Εμπαπέ, 14' Ντράξλερ, 30' και 60' Καβάνι)
Μονακό - Γκινγκάμπ 6-0 (10' και 78' Γκουίντο Καρίγιο, 27' και 75' Ανταμά Τραορέ, 36' Κεϊτά Μπαλντέ, 45' πέν. Φαμπίνιο)
Μονπελιέ - Αμιάν 1-1 (82' Σιό / 88' Ντανίλο Αβελάρ)
Ναντ - Τουλούζ 2-1 (16' Τομασόν, 67' Σάλα / 60' Μπλεν)
Τρουά - Στρασμπούρ 3-0 (48' Σουκ Χιουκ-Τζουν, 55' Κχαουί, 93' Νιαν)

Κυριακή
Νις - Ντιζόν 1-0 (40' πέν. Μπαλοτέλι)
Μαρσέιγ - Καέν 5-0 (43' Λουίζ Γκουστάβο, 47' και 81' Τοβέν, 52' Σανσόν, 76' Μήτρογλου)
Μες - Λιλ 0-3 (45'+2 πέν. Πεπέ, 67' Μπαχλουλί, 87' Πεπέ)
Σεντ-Ετιέν - Λιόν (22:00)