Άρης-Ρέθυμνο 98-50: Show time στο «Nick Galis Hall»

Το κάκιστο σερί των τελευταίων ημερών διέκοψε ο Άρης, που διέσυρε το Ρέθυμνο με 48 πόντους (98-50) στο «Nick Galis Hall», φτάνοντας στη νίκη έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες

Σε παράσταση για έναν ρόλο και σε ματς που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική μετέτρεψε ο Άρης την αναμέτρηση κόντρα στο Ρέθυμνο, επικρατώντας....

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη από την α' περίοδο μπήκε με σκοπό να μην δώσει κανένα δικαίωμα στην ελπίδα για τους φιλοξενούμενους και με επιθετικά «όπλα» τους Καββαδά, Ντραγκίτσεβιτς, Σίμτσακ και στηριζόμενη στην πολύ σκληρή του άμυνα, εδραίωσε πολύ γρήγορα μια μεγάλη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +17 (23-6), εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Από εκεί και πέρα, ο προπονητής των γηπεδούχων μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, αφού και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν αποδεχθεί τη μοίρα τους στο «Nick Galis Hall», με το ματς να αλλάζει πλήρως μορφή και να γίνεται πολύ πιο... ελεύθερο. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη να συνεχίζει «καυτός», αλλά η χαλαρότητά του στην άμυνα ήταν έμφανης, με το σκορ να ολοκληρώνεται στο 46-26.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε τον ορισμό της τυπικής διαδικασίας, καθώς το Ρέθυμνο έχει πετάξει με κάθε σαφήνεια λευκή σημαία και η διαφορά-μαμούθ του πρώτου ημιχρόνου αντί να μειώνεται, αυξανόταν και η γ' περίοδος έκλεισε στο +35 (75-40).

Το μόνο που απέμενε ως ενδιαφέρον στοιχείο του ματς ήταν το τελικό σκορ, με τον Άρη τελικά να... σταματά στο +48 (98-50) και τον Δημήτρη Πρίφτη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, ενώ από την άλλη μεριά το Ρέθυμνο δεν είχε ούτε έναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 23-6, 23-20, 29-14, 23-10
Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος 4, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 13(3/4β., 2/4διπ., 2/5τρ.), Κάμινγκς 6(1), Ζάρας 9(3/3τρ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ 12(2/2β., 5/6διπ.), Γιάνκοβιτς 10(1/1β., 3/5διπ., 1/3τρ.), Καββαδάς 18(4/6β., 7/8διπ., 5ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 12(1/1β., 4/4διπ., 1/2τρ.).
Ρέθυμνο CRETAN KINGS (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Ράζης, Χριστοδούλου 7, Άρνολντ 9, Φιτζπάτρικ, Σαφτενάαρ 4, Τάλτον 8(1), Καμπερίδης 5(1), Κράβιτς 7, Γιόσεφ.