Πόλο - LEN Trophy: Η διαιτησία έκλεψε τον τίτλο από την Βουλιαγμένη

Η Ελληνική ομάδα έκανε ηρωική προσπάθεια, αλλά έχοντας να αντιμετωπίσει πέρα από την Ισπανική ομάδα και την απίστευτη εχθρική διαιτησία έχασε 6-5 στον τελικό

Η Βουλιαγμένη έκανε κατάθεση ψυχής στον τελικό του LEN Trophy, αλλά ότι κι αν έκαναν τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου, η Ισπανική Ματαρό (διοργανώτρια του φάιναλ φορ) έπρεπε να πάρει τον τίτλο και τον πήρε.

Από ένα σημείο και μετά οι πρωταγωνιστές του αγώνα δεν ήταν οι πολίστριες των δύο ομάδων, αλλά οι δύο διαιτητές οι οποίοι επέτρεψαν στην Ματαρό να παίξει 13 φορές με παίκτρια παραπάνω, αλλάζοντας τα δεδομένα.

Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 3-2 στο πρώτο 8λεπτο, αλλά δεν σκόραρε στο επόμενο για να βρεθεί πίσω με 3-4. Στην τρίτη περίοδο δύο γρήγορα γκολ της επέτρεψαν να περάσει και πάλι μπροστά με 5-4, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι διαιτητές ξεπέρασαν κάθε όριο και με συνεχόμενες αποβολές η Ματαρό μπόρεσε να φτάσει στο 6-5 και να πάρει τον τίτλο.