Μπάσκετ Α1: Θρίαμβος ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, εύκολη νίκη στο φινάλε για τον Άρη

Ο δικέφαλος του Βορρά αν και βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους έκανε τεράστια ανατροπή στο ντέρμπι με την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ που έκανε το μπρέικ μέσα στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 83-78 της ΑΕΚ κι ο Άρης που εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας επικρατώντας πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 78-60 της Κηφισιάς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στα πρώτα ματς των πλέι οφ του πρωταθλήματος μπάσκετ.

Στο ΟΑΚΑ περίπου 5.000 φίλοι της Ένωσης είδαν την ομάδα τους να προηγείται με 17 πόντους του ΠΑΟΚ στα μισά της β’ περιόδου (35-18) και δεδομένης της απουσίας του Σχορτσιανίτη πίστεψαν ότι θα κάνει περίπατο, αλλά στο τέλος αυτός που πανηγύρισε ήταν ο δικέφαλος του βορρά.

Πάντως οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για τη διαιτησία εστιάζοντας στο γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε διπλάσιες βολές (19 έναντι 38), αλλά και στη φάση 30’’ πριν το τέλος όταν θεωρούν ότι ο Κλάντον έχει κάνει επιθετικό φάουλ πριν ο Βασιλειάδης με τρίποντο διαμορφώσει το 75-78.

Ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο είχε ρίξει τη διαφορά στους 11 πόντους (41-33), πλησίασε σε 46-41 στο 25’, αλλά στο τέλος της 3ηε περιόδου το σκορ ήταν 61-52.

Η ΑΕΚ όμως άρχισε να έχει προβλήματα στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 65-65 μ τρίποντο του Μαργαρίτη 5’25’’ πριν το τέλος και προηγήθηκε για πρώτη φορά με τρεις βολές του Χάτσερ (65-68).

Το φινάλε ήταν δραματικό με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε τρίποντο στα 32’’ δίνοντας αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (75-78) και να ακολουθήσει η ρουλέτα των βολών (77-78, 77-80, 78-81) και τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει το μοιραίο λάθος πετώντας τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου στα 15’’ με τον Βασιλειάδη να διαμορφώνει το τελικό 78-83.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει το Σάββατο 23 Απριλίου (20:00) στο PAOK Sports Arena με την πρόκριση να κρίνεται στις δύο νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 19 (1/10 τρίπ.), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1), Κατσίβελης 5 (1), Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 9 (1), Γκριν, Καλαμπόκης 10, Μάικλ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 17 (4), Μαργαρίτης 16 (2), Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9, Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς.

Ξέσπασε στο φινάλε ο Άρης
Με τη διαφορά να είναι στους 4 πόντους κι ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για το τέλος του αγώνα στο Αλεξάνδρειο, κάποιος που έφυγε εκείνη την ώρα από το Αλεξάνδρειο θα δυσκολευόταν να πιστέψει ότι ο Άρης κέρδισε την Κηφισιά με 78-60.

Κι όμως οι κίτρινοι της Θεσσαλονίκης, στο τελευταίο πεντάλεπτο κατάφεραν όχι μόνο να πάρουν τη νίκη, αλλά να δώσουν και διαστάσεις θριάμβου σ’ αυτήν, με τον Ντόμινικ Ουότερς να είναι ο πρωταγωνιστής σ’ αυτό το ξέσπασμα.

Η Κηφισιά αιφνιδίασε στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε 13-20, αλλά στο ημίχρονο η διαφορά έπεσε στους 2 (33-35) και ο Άρης στο φινάλε της 3ης περιόδου ήταν μπροστά με 52-48 για να φτάσουμε στο 34’49’’ όπου το σκορ ήταν 57-53 και όλα έμοιαζαν ρευστά.

Μέσα σε 46 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι πέτυχαν 7 πόντους διαμορφώνοντας το 64-53 με την Κηφισιά να μην μπορεί να αντιδράσει και έτσι το ματς να τελειώνει με 18 πόντους διαφορά.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί στις 23/4 (18:00) στο Ζηρίνειο.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-35, 52-48, 78-60.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 13 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Ουότερς 18 (4), Χάγκινς 2 (1/6 σουτ), Μούρτος 3 (1), ΜακΝιλ 15 (3 τρίπ., 8 ριμπ., 7 ασ.), Ξανθόπουλος 5 (1), Δήμας 3 (1), Πελεκάνος, Ζάρας 3 (1/7 σουτ), Κοέν 6, Σίμτσακ 10 (10 ριμπ.).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 14 (2), Χογκ 14 (8 ριμπ.), Γλυνιαδάκης 10, Χατζηνικόλας, Γκίκας 10 (3), Χρυσικόπουλος 2, Σμιθ 6, Ελ Αμίν, Σπυριδωνίδης.