Με όπλο την άμυνα πέρασε από τα Τρίκαλα ο Άρης (83-68)

Ο Άρης (13-5) παίζοντας καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τα Τρίκαλα (6-12) με 68-83 και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας

Ο Άρης παρέμεινε 3ος στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε στα Τρίκαλα της τοπικής ομάδας με 68-83.

Στα πρώτα 15' της αναμέτρησης τα Τρίκαλα παρά τη φυγή του Κονγκέρ, σκόραραν όπως ήθελαν κι έτσι το σκορ ήταν ισορροπημένο. Το τάιμ άουτ του Δημήτρη Πρίφτη αφύπνισε τους παίκτες τους και προηγήθηκα αρχικά με 30-37 (16') και στη συνέχεια με 35-47 (20').

Η άμυνα του Άρη στην τρίτη περίοδο περιόρισε πολύ τη δράση των γηπεδούχων και μάλιστα με καλάθι και φάουλ του Οκάρο Ουάιτ η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της (48-66, 30').

Το τελευταίο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια των Τρικαλινών να μειώσουν, το κατάφεραν μέχρι τους 9 πόντους, δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Άρη που πανηγύρισε την 13η του νίκη στο πρωτάθλημα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η άμυνα στο 2ο ημίχρονο ήταν η βασική αιτία της νίκης του Άρη. Σε ό,τι αφορά τη στατιστική οι Θεσσαλονικείς είχαν 11/24 τρίποντα, 18/21 βολές και 5 περισσότερες ασίστ από τους γηπεδούχους (14-19).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οκάρο Ουάιτ σε 31:56 είχε 22 πόντους (5/9δ., 2/5τρ., 6/8β.), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Πολύ καλός και ο Τζέρελ ΜακΝιλ (35:39) με 21 πόντους (3/6δ., 5/7τρ.), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κόψιμο, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράντον Μπράουν σε 28:18 είχε 9 πόντους με άσχημα ποσοστά όμως (2/9δ., 0/3τρ., 5/5β.). Στα θετικά του η προσφορά στα ριμπάουντ με 8.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου το σκορ ήταν 35-37. Ο Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ και ακολούθησε μέχρι την ανάπαυλα σερί 10-0 για να μηδενίσει τις πιθανότητες νίκης των Τρικάλων.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τους 25 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου ενώ οι Θεσσαλονικείς τα 11 εύστοχα τρίποντα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα τα 18 λάθη και τις 13/22 βολές.