Basket League, Ηρακλής-Λάρισα 83-67: Ανάσα για τον Γηραιό

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Ηρακλή, που επικράτησε 83-67 της Λάρισας στο «Ιβανώφειο» και επέστρεψε στις νίκες στη Basket League μετά από 3 αγωνιστικές

5014710
Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Ηρακλή, ο οποίος «πάτησε» τη Λάρισα (83-67) στη Θεσσαλονίκη και καρπώθηκε το πρώτο ροζ φύλλο έπειτα από 3 αγώνες.

Χάνλαν (21 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Καββαδάς (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Σούλερ (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) οι κορυφαίοι για την ομάδα του Καστρίτη, που ντούμπλαρε τις νίκες της κόντρα στους Θεσσαλούς και παράλληλα ανέβηκε στο 7-10.

Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Φλόιντ (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Παπαντωνίου (12 πόντοι, 5 ασίστ), με το σύνολο του Αγγέλου να υποχωρεί στο 6-11.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νευρικά το παιχνίδι, ωστόσο ο Ηρακλής έχτισε ελαφρύ προβάδισμα (12-7 στο 5’). Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Καστρίτη πάτησαν το γκάζι και με σερί 10-0 εκτοξεύτηκαν στο +15 (22-7 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν «αέρα» 15 πόντων (26-11), με τους Χάνλαν, Καββαδά και Ντέιβις να… οργιάζουν.

Με τον Παπαντωνίου να ανεβάζει στροφές, η Λάρισα μείωσε στις αρχές της δεύτερης περιόδου (28-18 στο 11’), ωστόσο ο «Γηραιός» έτρεξε 7-0 και απομακρύνθηκε εκ νέου (35-18 στο 12’). Από ‘κει και πέρα, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν διψήφια διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (43-29).

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Ηρακλή κυριάρχησαν και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους: το 47-34 (22’) μετατράπηκε σε 55-34 με 8-0 σερί (24’). Με τον Σούλερ να παίρνει τη σκυτάλη, οι γηπεδούχοι εκτοξεύτηκαν στο +30 (67-37 στο 28’) με επιμέρους σκορ 12-3. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Καστρίτη στο +25 (69-44).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, αφού οι Θεσσαλονικείς είχαν καθαρίσει τη νίκη. Παρ’ όλα αυτά, χαλάρωσαν κάπως και έδωσαν το δικαίωμα στη Λάρισα να τρέξει επιμέρους 13-4 και να μειώσει στο -20 (77-57 στο 34’). Κάπου εκεί οι παίκτες του «Γηραιού» βραχυκύκλωσαν, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν κάπως στο φινάλε του αγώνα (83-67).

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67.