Euroleague, Αρμάνι-Ερυθρός Αστέρας 67-77: «Μάγκες» στην Ιταλία οι Σέρβοι

Η ομάδα του Βελιγραδίου άντεξε στην πίεση των Ιταλών και πέρασε από το «Mediolanum Forum» με 77-67, υποχρεώνοντας τους στην τρίτη σερί τους ήττα στη Euroleague.

Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει σε διψήφια διαφορά στο 39' (65-75).

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο μοναδικός που ολοκλήρωσε με διψήφιο αριθμό πόντων το ματς για την ομάδα του, καθώς είχε 14.

Δείτε τα highlights του παιχνιδιού:

Στην πρώτη περίοδο το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς, με τους Μπράουν και Ντόμπριτς να βρίσκουν στόχο από τα 6.75μ, για να κάνουν το 18-20 (10'0). Μπρουκς και Νέντοβιτς έβαλαν μπροστά την Αρμάνι (26-22, 14'), η οποία κράτησε το προβάδισμα, με τον Μπράουν να μειώσει σε 40-39 στο ημίχρονο (20').

Το ματς συνέχιζε στα ίσια (45-45, 25'), οι Σέρβοι έκαναν ένα μικρό σερί (45-52, 27') και παρέμειναν μπροστά στο 30'(50-57). Ο Μπράουν έβαλε την ομάδα του στο +9 (53-62, 33'), αλλά Ροντρίγκεθ και Ρολ «εκτέλεσαν», για να μειώσουν σε 63-67 (36'). Ο Μπρουκς έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Μπράουν (65-71, 39'), ο Ντέλα Βάλε αστόχησε, Λορένζο και Ντέρικ Μπράουν πήγαν για πρώτη φορά στο +10 (65-75), με τον Μπαρόν να επισφραγίζει τη νίκη (67-77).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας είχε πολύ καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (45.5%) και στις βολές (91.7%), ενώ πήρε και 37 ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λορένζο Μπράουν είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μπίλι Μπαρόν είχε 17 πόντους και ο Ντέρικ Μπράουν 12.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σέλβιν Μακ σε 10:37 δεν προσέφερε πολλά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Αμαντέο Ντέλα Βάλε και Άαρον Ουάιτ αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα και αν έβρισκαν στόχο, μπορεί να είχε πάρει άλλη τροπή το παιχνίδι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τις ευκαιρίες που είχε να νικήσει, ο Ερυθρός Αστέρας τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77.