EuroCup, Προμηθέας - Μακάμπι Ρισόν 88-77: Ασταμάτητοι οι Πατρινοί

O Προμηθέας σοβαρεύτηκε στα τελευταία 3 λεπτά και συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του στο Eurocup, αφού νίκησε με 88-77 την Μακάμπι Ρισόν- Πρώτος σκόρερ ο Μπαμπ.

Με το καλάθι του Μπόγρη ο Προμηθέας ξέφυγε για 7 πόντους (15-8) στο 7', αλλά η Μακάμπι Ρισόν απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Μπουρντιγιόν, ένα λεπτό αργότερα. O Φίλερ σκόραρε και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (20-17).

Οι Πατρινοί πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγαν για 10 (34-24) με την τρίποντη βομβα του Λίποβι. O Λίποβι με νεο τρίποντο έγραψε το 37-25. Οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 43-30 με τον Ουίλιαμς στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 7/14 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι σούταραν με το τραγικό 1/10.

Ο Μπόγρης συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στη Ρισόν και έφτασε τους 10 πόντους, κάνοντας το 53-40 στο 23'. Η ομάδα από το Ισραήλ κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο -9 (63-54) με τον Ντόβρατ.

Oι φιλοξενούμενοι με 2 σερί τρίποντα των Ντόβρατ και Αριέλ μείωσαν στο καλάθι (69-67) στο 34'. Ο Χολ με δυ΄σκολο καλάθι, έγραψε το 81-74 στο 38'. Με νέο καλάθι του Χολ, έγινε το 86-74 στο 39 και εκεί το ματς κλείδωσε για τους Πατρινούς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας είχε 11/23 τρίποντα, είχε 13 κλεψίματα και δεν πτοήθηκε όταν η Ρισόν μείωσε στο καλάθι στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπαμπ είχε 20 πόντους και ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Πατρινών. Επιπλέον μέτρησε 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Φίλερ έκανε εξαιρετική δουλειά με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αριέλ έμεινε στους 3 πόντους σε 19 λεπτά με 1/6 σουτ και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χολ έκανε το 86-74, 1 λεπτό πριν το τέλος και καθάρισε τη νίκη του Προμηθέα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τίποτα, ενώ η Μακάμπι Ρισόν τα 13 λάθη, τα 23/47 δίποντα και το 2ο δεκάλεπτο (23-13).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77