Ήττα - αποκλεισμός της Σάκκαρη από τη συνέχεια του US Open

Η Άσλεϊ Μπάρτι κέρδισε με 2-0 σετ την Ελληνίδα τενίστρια και την απέκλεισε από το US Open

Τον τελευταίο της αγώνα στο απλό σε Grand Slam έδωσε το βράδυ της Παρασκευής (ώρα Ελλάδας) στη Νέα Υόρκη η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στην αναμέτρηση του 3ου γύρου του US Open ηττήθηκε με 7-5, 6-3 από την Άσλεϊ Μπάρτι και αποκλείστηκε από την συνέχεια του US Open.

Στο 1ο σετ η Μπάρτι προηγήθηκε με μπρέικ (2-1), έφτασε στο 4-2, αλλά η Σάκκαρη πήρε πίσω το μπρέικ για το 4-4 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5-4.

Η Άσλεϊ ισοφάρισε και με μπρέικ προηγήθηκε ξανά με 6-5 για να κερδίσει, τελικά, με 7-5. Η Σάκκαρη είχε 25-14 αβίαστα λάθη και 7-8 winners. Η αντίπαλος της είχε στο 1ο σετ 5-0 άσους.

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 0-1 και 1-2. Η Ελληνίδα είχε ευκαιρία για μπρέικ στο 4ο γκέιμ αλλά η Αυστραλή το "έσβησε" και ισοφάρισε σε 2-2.

Με μπρέικ έφτασε στο 3-2 η Μπάρτι και με winner προηγήθηε με 4-2. Η Μαρία πάλεψε και άκενα το 4-3 αλλά η Μπάρτι πέτυχε το 5-3. Τελικά η Αυστραλή έκλεισε το σετ και τον αγώνα με μπρέικ!

Πηγή: Gazzetta