Copa Africa: Στους «16» Άιγυπτος και Νιγηρία

Επικράτησαν κόντρα σε Ζαΐρ και Γουινέα αντίστοιχα - Βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα από τους δύο αγώνες

Στην επόμενη φάση και συγκεκριμένα στους «16» του Copa Africa προκρίθηκαν Αίγυπτος και Νιγηρία. Οι «Φαραώ» επικράτησαν με 2-0 του Ζαΐρ. Το σκορ άνοιξε ο Ελ Μοχαμαντί στο 25' ενώ δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Σαλάχ έκανε το 2-0 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στην υπόθεση νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι οι Νιγηριανοί κατάφεραν να νικήσουν τη Γουινέα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Ομερούο στο 73'. Με τις νίκες αυτές και οι δύο προκρίθηκαν στους 16» της διοργάνωσης,