Euroleague, Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός 82-69: Έγινε η χαρά του κάθε γηπεδούχου

Η Ζαλγκίρις Κάουνας εκμεταλλεύτηκε την κακή (επιθετικά) βραδιά του Παναθηναϊκού, επικράτησε με 82-69 και φυσικά τον έβαλε σε ακόμη πιο δύσβατο μονοπάτι σε ότι αφορά τα Playoffs της Euroleague

4686095
Η ελληνική ομάδα χρειάζεται πλέον την υπέρβαση για να τα καταφέρει δίχως όμως να είναι βέβαιο ότι κι αυτή θα τον οδηγήσει στον στόχο.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ουσιαστικά πλήρωσε α)τα δύο αγωνιστικά πρόσωπα που παρουσίασε στην άμυνα όπου έπειτα από τους 33 πόντους που δέχθηκε στο πρώτο μέρος, «έφαγε» 49 στο δεύτερο και β) την αδυναμία της στο μακρινό σουτ (7/21 τρίποντα) αλλά και τα λάθη που έκανε σε κρίσιμα σημεία.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ρυθμού μέσα από την άμυνά του και βρήκε πόντους τόσο στο transition game όσο και στον αιφνιδιασμό μέσα από τα δύο κλεψίματα του Θανάση Αντετοκούνμπο. Οι «πράσινοι» επέλεξαν να κλείσουν τη ρακέτα για να περιορίσουν τον Ντέιβις, ουσιαστικά «έδωσαν» τα σουτ στον Γουόκαπ και προηγήθηκαν με 0-9 έπειτα από περίπου τρία λεπτά αγώνα με τον Γκιστ να κερδίζει όλες τις μάχες απέναντι στον Ντέιβις.

Μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (6-15) πριν τη συμπλήρωση επτά λεπτών. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 13-19 υπέρ της ελληνικής ομάδας έχοντας ως μοναδική αδυναμία τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων, με μοναδικά προβλήματα τα δύο προσωπικά φάουλ των Γκιστ, Μήτογλου.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε σε διψήφια διαφορά (16-26) με τέσσερις διαδοχικούς πόντους από τον Παπαγιάννη έπειτα από 100 δευτερόλεπτα στη δεύτερη περίοδο. Εκεί, η επιλογή της συνύπαρξης των Ντέιβις-Τόμπσον αποδείχθηκε σοφή για τη Ζαλγκίρις, ο δε Παναθηναϊκός υπέπεσε σε αρκετά λάθη και οι γηπεδούχοι με 11-0 σερί προηγήθηκαν με 27-26 (14:30). Η επιστροφή του Θανάση Αντετοκούνμπο έκοψε τις γραμμές συνεργασίας μεταξύ του Γκριγκόνις με τους ψηλούς και ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με δικό του επιμέρους σκορ (2-9) και προηγήθηκε με 29-35 (18’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 33-37.

Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν κακό για τον Παναθηναϊκό. Υπέπεσε σε πέντε λάθη, επίτρεψε το passing game στη Ζαλγκίρις και στη δημιουργία γραμμών επαφής με το καλάθι από μακρινή απόσταση και το 13-0 σερί των Λιθουανών ήταν η συνέπεια αυτής της κατάστασης (46-37, 35’) με τον Άαρον Ουάιτ να κάνει μεγάλη ζημιά στην ελληνική ομάδα. Η βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας άλλαξε και πάλι τα δεδομένα. Ο Παναθηναϊκός έβαλε επιθετικότητα, έκλεψε μπάλες και μείωσε σε 48-46 (27’) με τον Κώστα Μήτογλου να κάνει τη διαφορά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-51.

Η επένδυση στο μακρινό σουτ στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου δεν απέδωσε για τον Παναθηναϊκό και σα να μην έφτανε αυτό, το 7-0 σερί της Ζαλγκίρις την οδήγησε και πάλι στο +8 (59-51). Ο Παναθηναϊκός δεν είχε συνέπεια στην επίθεσή του, δεν εξαργύρωσε την αμυντική προσπάθειά του και η Ζαλγκίρις μπήκε στα τελευταία τρία λεπτά διατηρώντας το μαξιλαράκι των δέκα πόντων (71-61). Η ελληνική ομάδα επέμεινε στο μακρινό σουτ (5/19 τρίποντα) με τον Κιλπάτρικ, σε αντίθεση με τη Ζαλγκίρις δεν ήταν αποτελεσματική και το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε 2’13’’ πριν το τέλος όπου με εντυπωσιακό κάρφωμα ο Ουάιτ ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στο +15 (76-61).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις είχε ισορροπία στο παιχνίδι της και ανά χρονικά διαστήματα του αγώνα βρήκε διαφορετικούς πρωταγωνιστές, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό. Οι Λιθουανοί σούταραν με +45% έξω από τα 6,75 ενώ οι «πράσινοι» είδαν τους Καλάθη, Κιλπάτρικ και Παπαπέτρου να τελειώνουν τον αγώνα με 2/12 σουτ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριπλέτα των Ουόλτερς-Ντέιβις και Άαρον Ουάιτ πλήγωσε τον Παναθηναϊκό και στις δύο πλευρές του παρκέ

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάριους Γκριγκόνις έκανε ζημιά στον Παναθηναϊκό είτε με τις εκτελέσεις του είτε με την έξτρα πάσα στους ψηλούς.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μιλάκνις δεν έβαλε τα σουτ που βγήκαν γι’ αυτόν. Ο Λάσμε περιορίστηκε στα τρία αγωνιστικά λεπτά για τον Παναθηναϊκό, ο Λεκαβίτσιους δεν έδωσε την πίεση στην μπάλα που ήθελε ο Πιτίνο, ενώ ο Λοτζέσκι έβαλε απλώς ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ζαλγκίρις έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ στα τελευταία 12-13 αγωνιστικά λεπτά, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό ο οποίος μάταια το αναζήτησε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις επίτρεψε στον Παναθηναϊκό να μαζέψει διψήφιο αριθμό επιθετικών ριμπάουντ. Σε δύο διαφορετικά χρονικά σημεία ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 11-0 και 13-0 σερί.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό στο πρώτο δεκάλεπτο

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 52-51, 82-69