Euroleague: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζαλγκίρις Κάουνας 99-97

ΤΣΣΚΑ και Ζαλγκίρις έδωσαν μια πραγματική «μάχη» στη Μόσχα, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να αναδεικνύεται νικήτρια (99-97) στην παράταση και να παραμένει αήττητη (8-0). Μοιραίος ο Ουόλτερς

sergio-rodriguez-cska-moscow-eb18_0
Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη παράσταση στην «MegaSport Arena», με την ΤΣΣΚΑ να πανηγυρίζει στο τέλος.

Το σκορ ήταν κλειστό σε όλη την διάρκεια του ματς, η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +9 (71-80, 37'), αλλά το «ξέσπασμα» του Ροντρίγκεθ στο φινάλε, οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί, ο Κλάιμπερν έκανε το 99-97 από φάουλ του Ουόλτερς, ο οποίος βρήκε σίδερο στην προσπάθεια για τρίποντο στη λήξη της αναμέτρησης.

Το ματς ήταν πολύ δυνατό από την έναρξή του και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το σκορ ήταν κλειστό στο πρώτο μέρος, με την Ζαλγκίρις να φτάνει στο +5 (18-23, 13') και να κρατά ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (37-38), αφού ήταν πιο δυνατή μέσα στη ρακέτα και είχε υπεροχή στα ριμπάουντ (9-19).

Η τρίτη περίοδος είχε την ίδια εικόνα, με συχνές εναλλαγές στο σκορ (59-60, 30') και όλα θα κρίνονταν στο τέλος. Το 67-67 (33') έγινε 67-75 (35') μετά από τεχνική ποινή στον πάγκο της ΤΣΣΚΑ κι εύστοχη βολή του Μιλάκνις και τρίποντο του Βέστερμαν. Λίγο αργότερα, ο Γκριγκόνις εκτέλεσε για τρεις (71-80, 37'), αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Δύο τρίποντα του Ροντρίγκεθ κι ένα καλάθι του οδήγησαν το ματς στην παράταση (86-86, 40').

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες πάλευαν και στις δύο μεριές του παρκέ (92-92, 43'), μέχρι που ο «Τσάτσο» εκτέλεσε ξανά την Ζαλγκίρις (97-94, 44'), Γκριγκόνις και Καβαλιάουσκας ισοφάρισαν με βολές (97-97) και ο Κλάιμπερν έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με 2/2 βολές (99-97), από φάουλ του Ουόλτερς, ο οποίος βρήκε σίδερο στο τρίποντο της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όπως πήγε, ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη σε αυτό, ο Κλάιμπερν ήταν ψύχραιμος στις τελευταίες βολές, ενώ η Ζαλγκίρις έκανε 10 λάθη, έναντι 5 της ΤΣΣΚΑ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ροντρίγκεθ (24π., 6ασ.) και Κλάιμπερν (15π., 13ρ.) ξεχώρισαν.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Σταθερή αξία ο Χίγκινς (23π.) για την ομάδα του.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουλάνοβας δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι 2/2 βολές του Κλάιμπερν για το 99-97 και το άστοχο τρίποντο του Ουόλτερς στη λήξη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ το ότι παιδεύτηκε στην έδρα της, η Ζαλγκίρις την ευκαιρία να κάνει το 4/4 εκτός έδρας στην Euroleague.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Βέστερμαν από το κέντρο!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-38, 59-60, 86-86 (κ.α.), 99-97 (παρ.).