Basketball Champions League, Προμηθέας Πατρών-Βίρτους Μπολόνια 85-95: Η υπερπροσπάθεια έμεινε στη μέση

Η Βίρτους τιμώρησε κάθε λάθος των Πατρινών, επικρατώντας με 85-95 ενώ ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε στο φινάλε της τρίτης περιόδου με δυο τεχνικές ποινές σε 19"

Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την υπέρβαση απέναντι στην ιστορική Βίρτους Μπολόνια κι έπεσαν στο 5-2 στον Δ' όμιλο, εκεί όπου οι Ιταλοί φιγουράρουν στην κορυφή με ρεκόρ 7/7. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ολική επαναφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο η Βίρτους άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη, διευρύνοντας το αήττητο σερί της στο Basketball Champions League.

Ο αγώνας
Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα Πατρών στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Βίρτους Μπολόνια, εκεί όπου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα ως το 6'47" όταν ο Κούρνο σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 15-17. Οι Ιταλοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 20-27 έχοντας 13 ριμπάουντ -τα 6 επιθετικά, σουτάροντας με 57.1% στα δίποντα (8/14) και περνώντας την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Κβέιλ. Από την άλλη πλευρά οι Πατρινοί είχαν 3/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα όπου ο Τσαϊρέλης πέτυχε τους μισούς πόντους της ομάδας του με 1/1 βολή, 3/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

Η Βίρτους διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, ο Γκίκας μείωσε σε 31-34 και ο Λίποβι ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κάνοντας το 35-38 στο 17'19" ωστόσο οι Ιταλοί άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-47. Ο Προμηθέας στερήθηκε λύσεις από τον Ράιαν Μπράουν (2π. με 1/7 σουτ) κόντρα στη Βίρτους που μέτρησε 4/6 τρίποντα (66.6%). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο (45-47), μείωσαν σε 59-64 με τον Τσαϊρέλη ωστόσο ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία σε διάστημα 19 δευτερολέπτων, με τους Πατρινούς να εκφράζουν έντονα παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις και να μειώνουν σε 63-70 στο 30'.

Ο Προμηθέας χαμήλωσε το σχήμα, έκανε σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 70-70 ενώ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ αφού ο Τσαϊρέλης είχε 0/2 βολές στο 37' με τον δείκτη του σκορ στο 79-80. Ακολούθησε σερί 7-0 για τη Βίρτους (79-87) που κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη με 85-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95.