Ο 36χρονος Δημήτρης Τσιάμης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν!

tsiam00

Το 6ο ελληνικό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου είναι γεγονός με τον Δημήτρη Τσιάμη στην κορυφαία στιγμή της καριέρας του κατέκτησε την 3η θέση - Στα 36 του χρόνια ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ ήταν ο πρωταγωνιστής σε μία από τις μεγαλύτερες και συνάμα πιο ευχάριστες εκπλήξεις για τον ελληνικό κλασικό αθλητισμό

Τρία χρύσα, δύο ασημένια κι ένα χάλκινό κυριολεκτικά από το πουθενά! Ο 36χρονος Δημήτρης Τσιάμης με επίδοση 16.78μ πήρε την 3η θέση στον τελικό του τριπλούν και κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο γεννημένος στις 12 Ιανουαρίου 1982 στην Καρδίτσα Τσιάμης σε ηλικία 24 ετών είχε σημειώσει στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο στην Θεσσαλονίκη επίδοση 17.55 που ακόμη και τώρα αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ, ωστόσο δεν είχε την εξέλιξη που θα περίμενε κανείς.

Κι όμως εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι το επίπεδο στο αγώνισμα του μπόρεσε να χαρίσει το πιο ανέλπιστο από τα μετάλλια με τα οποία θα επιστρέψει η ελληνική αποστολή στη βάση της.

Η καλύτερη θέση που είχε πάρει σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν η 9η (!) το 2012, αλλά όπως αποδείχθηκε στο Βερολίνο δεν ταξίδεψε απλά για την συμμετοχή.

Το πρώτο του άλμα ήταν 16.55 που του έδιωξε το άγχος για την πρώτη 8άδα (και το δικαίωμα για άλλα τρία άλματα) με το δεύτερο να είναι άκυρο και στο τρίτο να προσγειώνεται στα 16.78.

Αρκετά μακριά από τους δύο πρώτους (νικητής ο Εβόρα με 17.10, δεύτερος ο Κοπέγιο με 16.93), αλλά αρκετό για να τον στείλει στο βάθρο καθώς ο Μπαμπάγιεφ από το Αζερμπαϊτζάν στην 6η του προσπάθεια είχε άλμα στα 16.76 (!) και ο Βρετανός Ντάγκλας στα 16.71!

Στην 6η θέση ο Φιλιππίδης, απίθανος αγώνας στο επί κοντώ με νέο παγκόσμιο ρεκόρ
Ο Κώστας Φιλιππίδης έκανε την καλύτερη του φετινή επίδοση στο Βερολίνο (5.75), αλλά έμεινε τελικά στην 6η θέση στον τελικό του επί κοντώ που ήταν συγκλονιστικός και είχε νικητή τον απίθανο Σουηδό Ντουμπλάντις, ο οποίος κατέρριψε τρεις φορές το παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων και σταμάτησε στα 6.05μ!

ΣΧΟΛΙΑ (15)

Κ

Πράγματι αυτό το μήνυμα που αυτοί οι Έλληνες στέλνουν είναι το πιο ευχάριστο των τελευταίων χρόνων. Αυτοί οι άνθρωποι αποδεικνύουν πως η συριζαϊκή αχρηστίλα δεν μπόρεσε να εξαφανίσει την ελληνική ψυχή.

Spetzopoulos

Mpravo Dhmhtrh! Therma sygxarhthria! Mas kanete perhfanous.

Τσιπραααααααα

... τα καταφερες παλι μπαγασα... εφτιαξες υπερσυγχρονο κρατος ( τιποτα πια με χαρτι ολα ψηφιακα και αμεσα) υπερσυγχρονο οδικο δικτυο απο καστανιες μεχρι σπαρτη, ρεει επιτελους ατακα και επι τοπου αφθονο χρημα στα δημοσια ταμια με τους πλειστηριασμους και την επιτακτικη χρηση της καρτας, ξανακινηται η αγορα ακινητων , αυτοκινητων , βγαινουμε απο τα μνημονια και μεσα σε ολο αυτο το κλιμα αναπτυξης και ευφοριας πως να μην ειμαστε 5η δυναμη πια στον αθλητισμο με τοσα μεταλλια ε; πες μου πωωωωωως;

Καλλίμαχος

Συγχαρητήρια Δημήτρη Τσιάμη! Τεράστια επιτυχία για σένα και την Ελλάδα!

Hammer

Παμεεεεε ΕλλαδΑΑΑΑΑΑΑΑ

.

Μπράβο Αλέξη!

ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ

Με την συμπαράσταση του μεγάλου μας ηγέτη Αλεξιου Τσίπρα αναβιώνει ο Ελληνικός κλασικός αθλητισμός χαρίζοντας στιγμές δόξας στην χώρα μας και πάλι μετά τις παλιές επιτυχίες κατά την διακυβέρνηση των πρώτων χρόνων του ΠΑΣΟΚ του ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.

@Τσυριζαίο ον

Ο Αλέξης σου ας ασχοληθεί με την αναβίωση των πυρκαγιών μια και τα έκανε μαντάρα πριν 20 μέρες......

Μαυρος Ηλιος

Μπραβο Δημητρη,παντα επιτυχιες. Το "ελλαδισταν" των αχρηστων της αριστερας πεθαινει κι ερχεται η αναγεννημενη εκ της τεφρας της Ελλαδα των αριστων!

Μαριάνκα

Θα μας τρελάνετε πια! Συγχαρητήρια!

Δήμος

Συγχαρητήρια Δημήτρη!!!

Φόρτωση περισσότερων σχολίων

Ο Πορτογάλος τεχνικός, που παρακολούθησε την αγγλική ομάδα από κοντά στο ματς με τη Γουότφορντ την Κυριακή (1-3), έκανε.. φύλλο και φτερό το παιχνίδι των Clarets στο ματς με τη Σαουθάμπτον (0-0), αλλά και τα δύο με την Μπασακσεχίρ