Γουίμπλεντον: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι

Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας  Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε στο τουρνουά του Γουΐμπλεντον από τα τρομερά σερβίς του Αμερικανού Τζον Ίσνερ ο οποίος επικράτησε με 0-3 σετ (4-6, 6-7, 6-7) μετά από φοβερή μάχη στον 4ο γύρου του Λονδρέζικου Open

tsitsipas01-mesa
Τόσο κοντά, αλλά και τόσο μακρυά...  Το ονειρικό ταξίδι του Στέφανου Τσιτσιπά στο φετινό Γουίμπελντον έφτασε στο τέλος του με τον Έλληνα να πρωταθλητή να αποχαιρετά το τουρνουά του Λονδίνου με την ολοκλήρωση του 4ου γύρου. Εκεί όπου δεν είχε φτάσει κανείς άλλος Έλληνας (όσον αφορά τα τουρνουά Grans Slam)  στην ιστορία της open era κι όπως φάνηκε πολύ σύντομα θα έρθουν κι οι ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες.

Το τελικό 0-3 στα σετ ακούγεται βαρύ και σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την τεράστια προσπάθεια που έκανε ο 19χρονος Έλληνας και Νο 35 στον κόσμο, απέναντι στον 33χρονο Αμερικανό που είναι στο Νο 10 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Τσιτσιπάς κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο του, ο οποίος όμως δυστυχώς για τους Έλληνες επιβεβαίωσε ότι το σερβίς του (καθώς βλέπει τον κόσμο από τα 2.08 μέτρα!) είναι το μεγάλο του όπλο.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς μέχρι το 4-4 χειρίζοντας εξαιρετικά τα γκέιμς όπου σέρβιρες, αλλά στις φωτοβολίδες του Αμερικανού δεν είχε απάντηση κι έτσι στο 4-4 έγινε το μπρέικ για να χαθεί το σετ. Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς και πάλι ήταν εξαιρετικός όταν σέρβιρε, όμως δεν είχε απαντήσεις στο σερβίς του αντιπάλου του κι έτσι πήγαμε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Έλληνας προηγήθηκε με 3-1, όμως ο Ισνέρ απάντησε στο μπρέικ, προηγήθηκε με 3-4 για να ακολουθήσει μια φοβερή μάχη που έληξε τελικά με 8-10 για τον Αμερικανό.

Παρά την κακή εξέλιξη ο Τσιτσιπάς δεν το έβαλε κάτω, κράτησε το σερβίς του (ειδικά στο 4-5 έσωσε και ματς-πόιντ) κι έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, όπου και πάλι ξεκίνησε με μπρέικ, όμως ο Ισνέρ απάντησε (1-0, 1-2), και το 3-3 έγινε 3-6 για να τελειώσει τελικά το σετ στο 4-7 και ο Αμερικάνος να προκριθεί στους «8».

-Πολύ καλή εκκίνηση για τον Τσιτσιπά ο οποίος πήρε το πρώτο γκέιμ του αγώνα.

-Ισοφάρισε ο Ίσνερ, ο οποίος προηγήθηκε με 40-0, ο Στέφανος μείωσε σε 40-40, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

-2-1 στα γκέιμ ο Τσιτσιπάς αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τρίτο (από 40-15, 40-40 με διπλό λάθος στο σερβίς)

-2-2 ισοφαρίζει εύκολα ο Ίσνερ

-3-2 Εξίσου εύκολα ο Τσιτσιπάς κρατά το σερβίς του και προηγείται ξανά!

-Από ένα εύκολο γκέιμ για τους δύο αθλητές και ο Τσιτσιπάς στο 4-3!

-Ισοφάρισε ο Ίσνερ σε 4-4

-Μπρέικ από τον Ίσνερ, ο οποίος προηγήθηκε με 0-30 με δύο διπλά λάθη στο σερβίς και παρόλο που ο Τσιτσιπάς συνέχισε με άσο (15-30) ο Αμερικανός πήρε το γκέιμ.

-Με όπλο το σερβίς του ο Ίσνερ παίρνει το γκέιμ και το πρώτο σετ με 4-6.

-Το 2ο σετ ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τους δύο αθλητές να κρατούν το σερβίς τους και τον Τσιτσιπά να προηγείται με 2-1 γκέιμ!

-Πάλι όμως με όπλο το σερβίς του ο Ίσνερ ισοφαρίζει

-Απάντηση με το ίδιο νόμισμα από τον Τσιτσιπά και 3-2!

-Νέα ισοπαλία αφού το σερβίς του Αμερικάνου είναι απίστευτο...

-Στο 4-4 το σκορ με τους δύο αθλητές να κρατούν το σερβίς τους

-Εντυπωσιακός ο Τσιτσιπάς πήρε το γκέιμ και προηγείται 5-4 στο δεύτερο σετ!

-Εξίσου εντυπωσιακός κι ο Ίσνερ με απίστευτα σερβίς ισοφάρισε σε 5-5!

-Ο Ίσνερ πήρε τον πρώτο πόντο και ο Τσιτσιπάς απάντησε με 4 άσους για το 6-5!

-Νέα ισοφάριση και το 2ο σετ θα κριθεί στο τάι μπρέικ

-Με 3-1 προηγείται ο  Τσιτσιπάς στο τάι μπρέικ

-Απαντά με σερί ο Ίσνερ και  προηγείται με 3-4!

-Δύο κερδισμένοι πόντοι για τον Στέφανο που ανακτά το προβάδισμα με 5-4!

-Στο 5-6 ο Ίσνερ...

-Ισοφαρίζει 6-6 ο Τσιτσιπάς! Απίστευτο ματς!

-Νέος άσος για τον Τσιτσιπά και 7-6! ένας πόντος και ισοφαρίζει τα σετ

-Χάνει την ευκαιρία ο Τσιτσιπάς καθώς έβγαλε το σερβίς, αλλά ο Ίσνερ τελείωσε τη φάση

-Νέος πόντος για τον Ίσνερ που έχει το προβάδισμα με 7-8.

-Ισοφαρίζει 8-8 ο Τσιτσιπάς!

-Ο Ίσνερ παίρνει τον πόντο στο σερβίς του Τσιτσιπά και προηγείται με 8-9.

-Άσος από τον Ίσνερ και προηγείται πλέον με 0-2 σετ!

-Ξεκίνησε το γ' σετ με το σκορ να είναι 1-1 στα γκέιμ

-Νέα ισοπαλία στο 2-2

-Αντέχει ο Τσιτσιπάς που ισοφαρίζει σε 3-3

-Απίστευτος ο Έλληνας πρωταθλητής, έσωσε μπρέικ πόιντ και ισοφάρισε 4-4!

-Άγγιξε το μπρέικ ο Τσιτσιπάς, αλλά κράτησε ο Ίσνερ που απέχει ένα γκέιμ από τη νίκη!

-Ματς μπολ για τον Ίσνερ, παίρνει τον πόντο ο Τσιτσιπάς!

-Ισοφάρισε σε 5-5  ο συγκλονιστικός Τσιτσιπάς!

-Εκ νέου προβάδισμα ο Ίσνερ με 5-6

-Ισοφάρισε ο Τσιτσιπάς και το τρίτο σετ θα κριθεί στο τάι μπρέικ

-Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ, αλλά απάντησε ο Ίσνερ και ο Έλληνας προηγείται τώρα με 2-1

-Απαντά ο Ίσνερ που προηγείται με 2-3

-Ξεφεύγει ο Ίσνερ με 3-6 κι απέχει ένα πόντο από τη νίκη!

-Μειώνει σε 4-6 ο Στέφανος

-Τέλος του αγώνα με 4-7 και αυτό το τάι μπρέικ στον Ίσνερ που κερδίζει τον αγώνα με 0-3 σετ!