ΟΦΗ-Σπάρτη 5-0: Οι Κρητικοί ξανά στη Super League

Ο ΟΦΗ γιόρτασε την επιστροφή του στην Super League διαλύοντας την Σπάρτη η οποία όμως έμεινε στην κατηγορία μιας και έχασε η Αναγέννηση στις καθυστερήσεις από τον Αρη!

Ηταν το τελευταίο του παιχνίδι στην κατηγορία. Βαθμολογικό κίνητρο είχε μόνο η Σπάρτη. Ο ΟΦΗ απλά έπρεπε να παίξει 90 λεπτά ακόμα στην Football League πριν την φιέστα για την άνοδο στη Super League...

Και το έκανε διαλύοντας την Σπάρτη με 5-0! Με τον Μανο να πετυχαίνει χατ-τρικ και να φτάνει τα 27 γκολ στο πρωτάθλημα (!) ο ΟΦΗ δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να νικήσει την Σπάρτη και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στο ματς και φυσικά στην φιέστα.

Ο επιθετικός του ΟΦΗ σκόραρε στο 11' στο 25' και στο 68' για το χατ-τρικ του με τον Κουτσιανικούλη να σκοράρει ενδιάμεσα το 3-0 (στο 64') και τον Παπαστεριανό να διαμορφώνει το τελικό 5-0 στο 70'.

Το εντυπωσιακό του αγώνα ωστόσο έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα! Κι αφορούσε την Σπάρτη και όχι τον ΟΦΗ που θα γιόρταζε την άνοδό του. Η Σπάρτη έπεφτε κατηγορία με τ' αποτελέσματα των άλλων αγώνων και κυρίως με την ισοπαλία στο Καρδίτσα-Αρης. Ομως η ομάδα της Θεσσαλονίκης σκόραρε στο 93' με πέναλτι με αποτέλεσμα η Σπάρτη να μείνει στην κατηγορία στις καθυστερήσεις.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Νάστος, Λεάλ, Κουτσιανικούλης, Μάνος, Βουό
ΣΠΑΡΤΗ (Κώστας Οικονόμου): Μπακοδήμος, Γραικός, Σάββα, Δοδοντσάκης, Βοσνακίδης, Τσιόφου, Οικονομόπουλος, Κωστάκης, Κολτσίδας, Μουζακίτης, Καζβιρόπουλος