Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 79-80: Στο σπίτι της «Βασιλίσσας», κουμάντο ο «Βασιλιάς»!

Μία βολή του Στρέλνιεκς στα 15'' έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ και μια καταπληκτική άμυνα του χάρισε τη νίκη καθώς το instant replay έδειξε ότι πριν χρεωθεί με φάουλ ο Πρίντεζης είχε τελειώσει ο αγώνας!

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια νίκη στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ με 79-80 και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague. Οι Πειραιώτες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έπαιξαν καταπληκτικά, αλλά το κυριότερο αντέδρασαν εντυπωσιακά όταν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6. Εκπληκτικός ο Γιώργος Πρίντεζης (21π., 6ρ.), στο τέλος «καθάρισε» ο Γιάνις Στρέλνιεκς και η άμυνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Η Ρεάλ βρήκε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και με δεύτερες επιθέσεις προηγήθηκε με 13-9 (6'), ωστόσο οι Πειραιώτες απάντησαν με πολλά καλάθια μέσα από τη ρακέτα και έτσι πήραν το προβάδισμα (16-19, 9').

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ τους ξένους που τόσο αμφισβητούνται και αυτοί έβγαλαν μία μοναδική επιθετικότητα στο παρκέ. Ρόμπερτς, Ουίλτζερ, Τόμπσον, ΜακΛιν είχαν σεμιναριακού επιπέδου επιθέσεις και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +6 (32-38, 16'). Η άμυνα με αλλαγές στοίχισε κάποια καλάθια του Ντόνσιτς (37-43, 19΄).

Οι Μαδριλένοι θέλησαν να μπουν με ενθουσιασμό στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με καλάθι του Ταβάρες στους 49 πόντους (24΄). Η αντίδραση όμως των «ερυθρόλευκων» ήταν αυτή που έπρεπε χάρη σε Στρέλνιεκς και Ουίλτζερ παρέμενε με προβάδισμα (62-65, 30').

Με τον Κοζέρ να βρίσκει τρία συνεχόμενα καλάθια και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να σκοράρει, η Ρεάλ ξέφυγε με 71-65 (34'). Ο Σφαιρόπουλος έβαλε τον Σπανούλη στον «άσο» και η λειτουργία της επίθεσης έφτιαξε τόσο που με 6 προσωπικούς πόντους του Πρίντεζη (καλάθι και φάουλ, τρίποντα), οι Πειραιώτες προσπέρασαν 73-74 (36'). Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι και την κόρνα της λήξης. Ο Παπαπέτρου έκανε φάουλ στον Καμπάτσο, αλλά ήταν εκπρόθεσμο κι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν λίγο καλύτερος σε τρίποντα (32%-38.1%), βολές (63%080%), ριμπάουντ (24-30) και ασίστ (14-19).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Πρίντεζης σε 25:33 είχε 21 πόντους (4/5δ., 2/3τρ., 7/7β.), 6 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έντι Ταβάρες είχε 2 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 25:18.

Ο Φακούντο Καμπάτσο σε 22:45 είχε 0/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 78-79 και 33'' να μένουν ο Ντόνσιτς έκανε 0/2 βολές, ωστόσο η δεύτερη επαναλήφθηκε και ισοφάρισε σε 79-79. Ο Στρέλνιεκς με 1/2 έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 79-80 και στο τέλος η άμυνα των «ερυθρόλευκων» δεν έδωσε καν σουτ στους γηπεδούχους.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κάιλ Ουίλτζερ με 12 πόντους σε 14' και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 11 πόντους οι περισσότεροι εκ των οποίων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τις δέκα χαμένες βολές (17/27) κι ο Ολυμπιακός τα 9 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ωραιότερο καλάθι δεν μέτρησε και το έβαλε ο Ντόνσιτς. Αυτό αναδείξαμε κι ας μην μετρούσε.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80