Πανιώνιος - Κολοσσός 70-90: Αήττητοι Ροδίτες, χωρίς νίκη οι κυανέρυρθοι

Ο Κολοσσός νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο (70-90) σε κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι κι έκανε το 2/2 στη Basket League

Οι Ροδίτες έφυγαν πανηγυρίζοντας από τη χωρίς κόσμο, Νέα Σμύρνη, επικρατώντας του Πανιωνίου με 70-90.

Στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Μάλκολμ Γκρίφιν ο Κολοσσός βρέθηκε στο +5 (14-19, 7') ενώ με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου μπήκε στην εξίσωση της επίθεσης και ο Μάρβιν Τζόουνς με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει σε διψήφιο νούμερο (20-33, 14').

Ο Πανιώνιος προσπαθούσε να μειώσει κυρίως με σουτ πίσω από τα 6.75, αλλά το ποσοστό του ήταν πολύ άσχημο (3/14) όταν όμως ο Βαγγέλης Σακελλαρίου (14π. στο ημίχρονο) βρήκε δύο σερί φόρες στόχο, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 38-42 (19').

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο και με τον Γκρίφιν να παραμένει χωρίς αντίπαλο στο παρκέ βρέθηκαν στο +15 (45-60, 25') έχοντας μάλιστα αυξανόμενες τάσεις (47-65, 28').

Οι Νεοσμυρνιώτες είχαν αρκετά προβλήματα αφού σχημάτισαν ρόστερ την τελευταία στιγμή και το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έμειναν απόλυτα σοβαροί, δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στους αντιπάλους τους να σκεφτούν το ενδεχόμενο ανατροπής και έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με 70-90.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός είχε πολλές περισσότερες λύσεις, πήρε 13 περισσότερα ριμπάουντ (29-42) και βρήκε 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάλκολμ Γκρίφιν σε 26:21 είχε 30 πόντους (12/14δ., 1/1τρ., 3/5β.), έδωσε 4 ασίστ κι έκανε 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλιντ Στέιντλ σε 30:50 είχε 8 πόντους με άσχημα στατιστικά (2/8 σουτ) ενώ πήρε μόλις 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στα πρώτα 4' της τρίτης περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 5-14, η διαφορά πήγε στους 15 πόντους και δεν τέθηκε θέμα για την ομάδα που θα πανηγύριζε στο τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάρβιν Τζόουνς τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ στα 19:53 που αγωνίστηκε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τη δεύτερη σερί ήττα με μεγάλη διαφορά. Οι νικητές τις 7 χαμένες βολές (13/20).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-46, 51-68, 70-90.