Γερμανία - Ισπανία 72-84: Με ηγέτη τον Μαρκ Γκασόλ

Ο Μαρκ Γκασόλ (28π., 10ριμπ.) ήταν ασταμάτητος απέναντι στη Γερμανία για την Ισπανία που έφτασε τις 13 σερί νίκες σε Eurobasket και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Η Γερμανία έκανε δύσκολη τη ζωή της Ισπανίας για 27' πριν αναλάβει δράση ο Μαρκ Γκασόλ. Ο σέντερ των Μέμφις Γκρίζλις το πήρε πάνω του στο τρίτο δεκάλεπτο όπου πέτυχε τους 18 από τους 28 πόντους του, οδηγώντας τη «φούρια ρόχα» στα ημιτελικά του  Eurobasket 2017.

Παράλληλα η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στη διοργάνωση και πλέον περιμένει τον αντίπαλό της από τον νικητή του ζευγαριού Σλοβενία - Λετονία.

Ο αγώνας
Η Γερμανία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε 7-0 με τον Μπένζινγκ ενώ ο Σρέντερ έκανε το 9-2 στο 3'51" απέναντι στην Ισπανία που άρχισε το ματς με 1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα! Ο Φόικτμαν ανέβασε τη διαφορά στο +9 (11-2, 6'16") ωστόσο ο Πάου Γκασόλ σκόραρε οκτώ σερί πόντους και μείωσε σε 13-10 ενώ ο αδελφός του, Μαρκ, έκανε το 16-14 στο 8'08". Ουδείς άλλος Ισπανός σκόραρε σε αυτό το διάστημα, με τους Πάου (8π.) και Μαρκ (6π.) να μοιράζονται τους πόντους στο σκοράρισμα της «φούρια ρόχα»! Παρ' όλα αυτά η Γερμανία άντεξε στην πίεση, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-16 ενώ ο Λο διαμόρφωσε το 23-16 στο (10'53").

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ισοφάρισε σε 27-27 ενώ ο Ροντρίγκεθ σκόραρε για τρεις κι έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Ισπανία (27-30, 14'46") που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33-34. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 27' όταν ο Σρέντερ ισοφάρισε σε 50-50 πριν οι Ισπανοί ανεβάσουν στροφές με μπροστάρη τον Μαρκ Γκασόλ! Ο σέντερ των Γκρίζλις ήταν ασταμάτητος, πέτυχε 18 πόντους στην τρίτη περίοδο με 3/4 τρίποντα, ανέβασε με συνοπτικές διαδικασίες τη διαφορά στο +12 (50-62) και έκανε το 53-65 στο 30'. Ο Ροντρίγκεθ ευστόχησε για τρεις κι έκανε το 62-79 στο 36'31" ενώ η Ισπανία διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 72-84.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ισπανία μοίρασε 26 ασίστ αντί 14 της Γερμανίας ενώ τα αδέλφια Γκασόλ κράτησαν όρθια τη «φούρια ρόχα» στο αρχικό ξέσπασμα της «νασιονάλμανσαφτ». Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Μαρκ, ο οποίος έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στην πρόκριση στα ημιτελικά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαρκ Γκασόλ ήταν εκείνος που «κλείδωσε» τη νίκη επί της Γερμανίας. Πέτυχε 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ σημείωσε τρία τρίποντα με την εθνική Ισπανίας για πρώτη φορά έπειτα από 12 χρόνια

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιόχανες Φόικτμαν τελείωσε το ματς με 2 πόντους και 1/5 σουτ εντός πεδιάς στα 17'25" που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα των Ισπανών στα τελευταία 3' της τρίτης περιόδου ενώ ως εκείνο το σημείο το ματς ήταν στο 50-50 με το καλάθι του Σρέντερ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γερμανία την κατάρρευση στο φινάλε, η Ισπανία το νωθρό ξεκίνημα για δεύτερο σερί ματς μετά από αυτό με την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 33-34, 53-65, 72-84.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 9 (2), Βόιτμαν 2, Στάιγκερ 1, Τάντα, Τάις 15, Μπέντσινγκ 4, Σρέντερ 27 (12/23 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 λάθη), Ακπινάρ, Μπαρτέλ 6 (1), Τίεμαν 8, Χάρτενστάιν
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Πάου Γκασόλ 19, Ροντρίγκεθ 11 (7 ασίστ), Ναβάρο, Ρούμπιο 2 (1/8 σουτ), Μαρκ Γκασόλ 28 (4/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βίλι Ερνανγκόμεθ 7, Σάστρε 8 (2), Βίβες, Οριόλα 4, Σαν Εμετέριο 3 (1), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 2.