Επική γκάφα: Παίχτης της Κηφισιάς έβαλε αυτοκαλάθι σε νεκρό χρόνο και «χάρισε» τη νίκη στον Άρη

Ο Μάρσαλ μπερδεύτηκε και σκοράροντας στο καλάθι της ομάδας του έστειλε το ματς με τον Άρη σε 2η παράταση, όπου οι κίτρινοι επικράτησαν σχετικά εύκολα

Το χρονόμετρο στο Ζηρίνειο έδειχνε ότι απέμεναν 5 δευτερόλεπτα για το τέλος της παράτασης στον 2ο προημιτελικό μεταξύ της Κηφισιάς και του Άρη.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 3 πόντους (95-92) κι οι φιλοξενούμενοι είχαν βολές με τον ΜακΝίλ. Ευστόχησε στην πρώτη (95-93), αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη κι ο Στίγγερς για λογαριασμό των γηπεδούχων πήρε το μακρινό ριμπάουντ.

Πέντε, τέσσερα, τρία, δύο δευτερόλεπτα και δίνει την πάσα στον Μάρσαλ, ο οποίος είτε γιατί μπερδεύτηκε, είτε γιατί πίστεψε ότι ο αγώνας είχε τελειώσει, σκοράρει ανενόχλητος, μόνο που σκόραρε στο καλάθι της ομάδας του, δέκατα του δευτερολέπτου πριν τελειώσει ο χρόνος διαμορφώνοντας το 95-95 (!!!) και στέλνοντας το παιχνίδι σε 2η παράταση κι εκεί ο Άρης εκμεταλλευόμενος το μομέντουμ πήρε τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Πριν αναλύσουμε το παιχνίδι δείτε το απίστευτο «αυτοκαλάθι» του Μάρσαλ στο βίντεο που ακολουθεί.

Τεράστια ανατροπή ο Άρης
Πριν ο Μάρσαλ βάλει αυτό το απίστευτο «αυτοκαλάθι» ο Άρης είχε καταφέρει να κάνει πολλαπλές απίθανες ανατροπές.
Οι κίτρινοι στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 17 πόντους, αλλά σιγά, σιγά ροκάνισαν τη διαφορά χάνοντας τεράστια ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ο Άρης με το ‘καλημέρα’ προηγήθηκε 0-7, αλλά η απάντηση της Κηφισιάς ήταν άμεση (9-7) και το πρώτο δεκάλεπτο τη βρήκε μπροστά με 28-22, ενώ το 32-27 έγινε 44-27 για τους γηπεδούχους που ήλεγχαν πλήρως τον αγώνα.

Στις αρχές της 3ης περιόδου η Κηφισιά ήταν μπροστά με 58-44, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια νούμερα μέχρι το 63-53, που μετατράπηκε σε 63-59 χάρις στα καλάθια του Ουότερς και το ματς έγινε ντέρμπι.

Η Κηφισιά έδειξε ικανή να καθαρίσει τον αγώνα όταν στην τελευταία περίοδο έφτασε πάλι στο +11 (77-66), αλλά κατάφερε να χάσει τη διαφορά γρήγορα (80-77) με τον Άρη να προηγείται 80-81 στα 30’’.

Ο Ελ Αμίν ευστόχησε στη μία βολή (81-81) κι Ουότερς έχασε ένα εύκολα λέι απ στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί είχαμε μία από τα ίδια. Η Κηφισιά ξέφυγε 87-8 και κρατούσε αυτή τη διαφορά μέχρι το 93-88 που έγινε 93-92! Ο Κασελάκης με δύο βολές στα 12’’ έκανε το 95-92 για να ακολουθήσει το φάουλ στον ΜακΝίλ, η μια εύστοχη βολή και το αυτοκαλάθι του Μάρσαλ που έστειλε το ματς στη 2η παράταση.

Κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα καθώς η Κηφισιά χωρίς ψυχολογία πλέον δέχθηκε ένα σερί 0-8 (95-103) μειώνοντας σε 100-103, αλλά χωρίς να έχουν συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81, 95-95, 103-108

ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγγερς 4, Κασελάκης 24, Χογκ 3, Ελ Αμίν 25, Γλυνιαδάκης 14, Μάρσαλ 7, Γκίκας 12, Χρυσικόπουλος 8, Σμιθ 6
ΑΡΗΣ: Ουάιτ 27, Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, ΜακΝίλ 9, Ξανθόπουλος 3, Ουότερς 29, Ζάρας 10, Κοέν 13, Μούρτος 8