Ο Φάμπρεγας «έσβησε» τον Γουίλσιρ σε μισή σεζόν!

Δεν τον φωνάζουν τυχαία Fabre-pass. Ο Ισπανός χαφ της Τσέλσι έχει καταφέρει σε 16 ματς τη φετινή σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ να ξεπεράσει τον Τζακ Γουίλσιρ σε όλα τα χρόνια της παρουσίας του στην Άρσεναλ

Ο Σεσκ Φάμπρεγας, με την εκτέλεση κόρνερ στο 2ο λεπτό της νίκης (2-0) επί της Στόουκ, έδωσε ασίστ στον Τζον Τέρι για να ανοίξει το σκορ στο «Μπριτάνια».

Ήταν η 12η ασίστ που έκανε φέτος με τη μπλε φανέλα στην επιστροφή του στην Πρέμιερ Λιγκ και κατάφερε σε 16 παιχνίδια την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, να ξεπεράσει την επίδοση του Τζακ Γουίλσιρ σε 95 αναμετρήσεις, στην καριέρα του στην Άρσεναλ!

Ο Άγγλος χαφ έχει 11 ασίστ τα χρόνια της παρουσίας του στους «κανονιέρηδες», ενώ παίζουν ο ρόλος του στην ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είναι ακριβώς ο ίδιος με του Φάμπρεγας και πλέον αποτελεί και τον ηγέτη της Άρσεναλ μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.

Πηγή: gazzetta.gr